Słowacko-brazylijskie rozmowy. Będzie wymiana C-390 za Zuzany?

2024-12-13 9:44

Słowacja wraz z Brazylią rozmawiają o wojskowych samolotach transportowych, które miałaby kupić Bratysława. W drugą stronę do Ameryki Południowej mogłyby powędrować słowackie systemy artyleryjskie Zuzana 2, które są aktywnie wykorzystywane na Ukrainie.

Embraer KC-390 Milllenium

i

Autor: Embraer

Słowacja i Brazylia podpisały memorandum, na mocy którego Bratysława mogłaby kupić cztery samoloty transportowe Embraer C-390 Millennium dla sił zbrojnych tego kraju. Tymczasem słowacki rząd przedstawia brazylijskiemu ministerstwu obrony przejęcie haubicy Zuzana 2 - poinformował wicepremier Słowacji i minister obrony Robert Kalikek.

Kaliszk ogłosił to 11 grudnia, podczas oficjalnej wizyty słowackiego rządu w Brazylii. W jej czasie omawiał potencjalne zamówienia ze swoim brazylijskim odpowiednikiem, Josem Mecio. "Myślę, że zarówno brazylijskie, jak i słowackie bazy przemysłowe mogą zaoferować ogromne doświadczenie, w tym, w czym jesteśmy silni, w czym jesteśmy dobrzy" - powiedział Kaliek, cytowany przez państwową agencję informacyjną TASR. Dodał, że urzędnicy brazylijscy wykazali również zainteresowanie know-how Słowacji w dziedzinie produkcji amunicji.

W maju 2024 roku Brazylia zdecydowała się na zakup 36 haubic samobieżnych ATMOS 2000 od izraelskiego koncernu Elbit. Jednak zamówienia pozostają zawieszone w związku z krytyką brazylijskiego prezydenta Inazio „Lula” da Silvy wobec działań izraelskiego rządu przeciwko Hamasowi w Gazie.

Podczas gdy podstawowy model KC-390 jest wyceniony na około 80 milionów funtów (84 miliony dolarów), inne kraje, które zamówiły samoloty, zapłaciły do 220 milionów euro za jednostkę, w zależności od wybranej wersji i jej sprzętu, powiedział Kaliek.

Brazylijska konstrukcja cieszy się coraz większym powodzeniem na europejskim rynku. Zakupiło go już kilka państw w tym Austria, która we wrześniu 2023 roku zakupiła cztery KC-390, aby zastąpić starzejącą się flotę trzech samolotów towarowych C-130 Hercules za ponad 550 milionów dolarów.

Ponadto w październiku 2024 roku Czechy podpisały umowę na zakup dwóch KC-390, czyniąc Pragę piątym państwem członkowskim NATO, który zakupił brazylijski samolot dla swoich sił powietrznych. Inne kraje, które wybrały C-390 dla swoich sił zbrojnych, to Brazylia, Węgry, Holandia, Portugalia i Korea Południowa.

Sonda
Czy Polska powinna pomyśleć nad pozyskaniem KC-390?