Kwalifikacja ojskowa 2023 ruszyła
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie osób, przeważnie 19-latków, do ewidencji wojskowej i określenie ich zdolności do pełnienia służby. Chodzi głównie o mężczyzn z rocznika 2004, a także ze starszych roczników, jeśli np. w poprzednich latach nie przeszły kwalifikacji ze względu na chorobę. Kwalifikacja obejmie też część urodzonych w tych latach kobiet, których wykształcenie odpowiada potrzebom wojska. Dla wojska przydatne są kobiety z wiedzą:
- medyczną,
- weterynaryjną,
- morską,
- lotniczą.
W wojsku przydadzą się także psychologowie, lekarze, pielęgniarki i tłumacze.
Morawiecki w USA o Abramsach: To pancerna kurtyna, która obroni wschodnią Polskę
- Kwalifikacja prowadzona jest corocznie i nie jest niczym nowym – wyjaśnił szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, płk. Jerzy Flis, w rozmowie z PAP. Jak wyjaśnił, wezwanie osoby do stawienia się przed komisją lekarską nie oznacza jej powołania do wojska.
Psychologowie sprawdzą kandydatów
Płk. Flis wskazał, że nowością w tegorocznej kwalifikacji jest udział psychologów w komisjach lekarskich. – To oznacza, że osoba, która stawiła się przed powiatową komisją lekarską jest orzekana zarówno pod względem lekarskim, jak i psychologicznym o zdolności do czynnej służby wojskowej – wyjaśnił.
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Osoby kwalifikowane otrzymają jedną z czterech kategorii:
- A (zdolny do czynnej służby wojskowej),
- B (czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju),
- D (niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju)
- i E (trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz - w razie ogłoszenia mobilizacji - w czasie wojny).
Rząd zdecydował o wprowadzeniu europejskiej płacy minimalnej. Znamy wysokość podwyżki
Na komisję trzeba zabrać przede wszystkim:
- dowód tożsamości,
- dokumenty potwierdzające wykształcenie, kwalifikacje, uprawnienia,
- dokumentację medyczną.