Bombą albo rakietą w ukraiński szpital. Rosja nie zamierza zrezygnować z takiej formy terroru

2024-07-09 17:30

Rosyjskie ataki na ukraińskie placówki ochrony zdrowia nie są przypadkowe. Nie mieszczą się także w rachunku tzw. strat ubocznych. Wiele szpitali było atakowanych wielokrotnie. Od początku wojny, według Światowej Organizacji Zdrowia, celem dla rosyjskich rakiet, bomb lotniczych, dronów i artylerii stało się prawie 1,9 tys. placówek medycznych. W 2024 r. potwierdzono ponad 180 ataków na obiekty ochrony zdrowia, a tym samym na ludzi w nich się znajdujących. Ostatnim był rakietowy atak (Rosjanie zaprzeczają, że oni są jego autorami) na szpital dziecięcy w Kijowie. Zginęły dwie osoby, dziesięć zostało rannych…

pokój, Ukraina, negocjacje

i

Autor: pixabay.com

Ostatni, ale nie ostatni. Nie zanosi się, by Rosjanie zrezygnowali z niszczenia systemu ochrony zdrowia Ukrainy. Takie ataki stanowią jawne naruszenie prawa, są uznawane za zbrodnie wojenne. Moskwa nic sobie z tego nie robi.

– Atak na szpital dziecięcy w Kijowie, to kolejne potwierdzenie tego, że strona rosyjska nijak nie liczy się z ofiarami cywilnymi – wskazuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej (PMM). – Liczba ataków na służbę zdrowia pewnie jeszcze w tym roku przekroczy dwa tysiące. Czy naprawdę ktokolwiek zastanawia się jeszcze nad celowością tych działań?

PMM, wraz z lokalnym partnerem Frida Ukraine od początku wojny konsekwentnie, z pomocą darczyńców, wspiera ukraińskie szpitale.

– Działająca służba zdrowia jest kluczowa dla ratowania życia i zdrowia ofiar tej wojny – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart – Nasi lekarze mówią nam, że najtrudniej jest radzić im sobie z tym, że w trakcie tej wojny giną dzieci. Dzieci nigdy nie były i nie będą stroną żadnej wojny…

Jak się okazuje są celem.

Szpitale Rosja wzięła na celownik nie tylko dlatego, by zastraszyć ludność cywilną. Przede wszystkim Rosjanom chodzi o zdezorganizowanie działania ukraińskiego systemu ochrony zdrowia. Oto wybrane kalendarium ataków na ukraińskie szpitale...

Gen. Koziej "W koncepcji wojny, którą prowadzi Putin, jest w pierwszej kolejności zabijanie cywilów" [Express Biedrzyckiej]

ROK 2022

Atak na szpital położniczy i pełniący funkcje dziecięcego w Mariupolu (9 marca 2022 r.). Wskutek bombowego nalotu zginęło co najmniej trzy osoby, w tym dziecko. Ponad 17 osób zostało rannych. Szpital i budynki w jego okolicy zostały poważnie uszkodzone. Lecznica przestała funkcjonować.

Atak na szpital w Wuhłedarze (24 lutego 2022 r.) uderzeniem rakietowym. Straty: zginęły cztery osoby, 10 zostało rannych. Tu również, jak w każdym rosyjskim ataku, budynek został znacząco uszkodzony, co tu i w każdym podobnym przypadku miało negatywny wpływ na jego funkcjonowanie i dostęp ludności cywilnej do świadczeń medycznych.

Atak na Szpital Dziecięcy w Żytomierzu (1 marca 2022 r.). Rosjanie ostrzelali go rakietami. Zginęło dwoje dzieci, kilkoro pracowników odniosło rany. Szpital został poważnie uszkodzony.

Atak na szpital w Iziumie (3 marca 2022 r.). Po bombardowaniu szpital został znacznie zniszczony. Kilku pacjentów zginęło, a „dziesiątki osób” zostało rannych.

Atak na Szpital Psychiatryczny w Browarach (9 marca 2022 r.). Od ognia artyleryjskiego rannych zostało kilkanaście osób, a budynek szpitala został częściowo zniszczony.

ROK 2023

Atak na szpital w Kramatorsku (1 lutego 2023 r.). Rosyjskie siły ostrzelały budynek szpitala. Kilka osób zostało rannych, a budynek został poważnie uszkodzony.

Atak na szpital w Zaporożu (9 marca 2023 r.). Wskutek rosyjskiego ostrzału zginęły dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych.

Atak na szpital w Sumach (15 kwietnia 2023 r.). Nalot bombowy. Cztery osoby zginęły, a kilka zostało rannych.

Atak na szpital w Chersoniu (20 czerwca 2023 r.). Ostrzał artyleryjski. Nikt nie zginął, kilka osób zostało rannych.

Atak na szpital w Charkowie (30 lipca 2023 r.). Rosyjskie siły przeprowadziły atak rakietowy. Co najmniej trzy osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych.

Atak na szpital w Ługańsku (25 września 2023 r.). Wskutek rosyjskiego ostrzału zginęło kilka osób, a kilkanaście zostało rannych.

ROK 2024

Atak na szpital w Charkowie (2 stycznia 2024 r.). Rakiety zniszczyły budynek, zabiły trzy osoby. Kilkanaście zostało rannych.

Atak na szpital w Basztance (19 kwietnia 2024 r.). Ten szpital, z wyraźnie namalowanym czerwonym krzyżem na dachu, był wielokrotnie atakowany, co wyklucza, że atak był przypadkowy. W tym ataku nie było strat w ludziach, a Rosjanom udało się zniszczyć część lecznicy.

Atak na szpital w Sumach (6 maj 2024). Rosjanie ostrzelali lecznicę z artylerii. Cztery osoby zginęły, kilka zostało rannych. Szpital został częściowo zniszczony.

PRAWO MIĘDZYNARODOWE: CELOWE ATAKI NA SZPITALE SĄ ZBRODNIĄ WOJENNĄ

Prawie 700 ataków na szpitale. Prawie 50 szpitali było atakowanych wielokrotnie. Konsekwencją takich ataków, wbrew prawu międzynarodowemu, są straty w ludziach. Raz – w wyniku bezpośrednich skutków uderzenia. Dwa – w wyniku ograniczonego dostępu do świadczeń medycznych.

Art. 18 Czwartej Konwencji Genewskiej (z roku 1949) o ochronie osób cywilnych w czasie wojny wyraźnie wskazuje, że prawo wojenne chroni szpitale cywilne przed atakami, pod warunkiem że nie są one używane do wrogich działań. Strony konfliktu mają obowiązek zapewnić, aby placówki medyczne nie były atakowane i aby personel oraz pacjenci byli chronieni.

Pierwsza Konwencja Genewska ( z roku 1949) i jej artykuły 19-23 dotyczą ochrony szpitali wojskowych, które również nie mogą być celem ataków.

Protokół I ( tzw. uzupełniające, z roku 1977) do Konwencji Genewskich w art. 12 stanowi, że jednostki medyczne, zarówno stałe, jak i ruchome, są chronione przed atakami. Art. 51 dodatkowo zabrania ataków skierowanych przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze cywilnej, w tym szpitalom.

Konwencje konwencjami, ale odkąd ludzkość toczy zorganizowane wojny, to także istnieje tzw. prawo zwyczajowe. Zabrania ono m.in. atakowania szpitali, zabijania jeńców i cywilów. Ataki na szpitale, jeśli są one przeprowadzone celowo i z pełną świadomością naruszenia prawa humanitarnego. uznano w Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego (art. 8) za zbrodnie wojenne...

Sonda
Czy Putin odpowie karnie za swoje zbrodnie?
Listen on Spreaker.