Rosja atakuje Kijów dronami i rakietami. Zełenski apeluje o przyspieszenie sankcji i dostawy broni

2025-07-10 10:07

W nocy ze środy na czwartek (9-10 licpa) Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę, wykorzystując 18 pocisków rakietowych i około 400 dronów szturmowych. Celem ataku był przede wszystkim Kijów i obwód kijowski. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do partnerów o przyspieszenie sankcji wobec Rosji oraz o zwiększenie dostaw broni i inwestycji w produkcję dronów przechwytujących.

Spis treści

  1. Ofiary i zniszczenia w Kijowie
  2. Apel prezydenta Zełenskiego o wsparcie
  3. Czym jest „Koalicja chętnych”?
  4. Zełenski we Włoszech

Rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak na Ukrainę w nocy ze środy na czwartek. Jak poinformował prezydent Zełenski, atak trwał prawie dziesięć godzin i został przeprowadzony z użyciem:

  • 18 pocisków rakietowych (w tym balistycznych)
  • około 400 dronów szturmowych (z czego prawie 200 to Shahedy)

Głównym celem ataku był Kijów i obwód kijowski, ale atakowane były również obwody czernihowski, sumski, połtawski, kirowohradzki i charkowski.

Ofiary i zniszczenia w Kijowie

W wyniku rosyjskiego ataku w Kijowie zginęły dwie osoby, a co najmniej 16 zostało rannych. Informacje o zniszczeniach i ofiarach w innych obwodach są wciąż zbierane.

Apel prezydenta Zełenskiego o wsparcie

Prezydent Zełenski podkreślił, że zmasowany atak na Ukrainę to oczywiste nasilenie rosyjskiego terroru. Zaapelował do partnerów o przyspieszenie działań i wprowadzenie sankcji wobec Rosji w taki sposób, aby odczuła konsekwencje swojego terroru.

„To oczywiste nasilenie rosyjskiego terroru: co noc setki "shahedów", nieustanne uderzenia, masowe ataki na ukraińskie miasta. To oznacza, że potrzebne jest przyspieszenie działań. Trzeba szybciej wprowadzać sankcje i wywierać presję na Rosję w taki sposób, aby odczuła konsekwencje swojego terroru. Partnerzy muszą szybciej inwestować w produkcję broni i rozwój technologii” - podkreślił Zełenski.

Garda: Tor testowy WISŁA - WITPiS

Prezydent poinformował również, że w czwartek będzie rozmawiał z partnerami, w tym w ramach „koalicji chętnych”, o dodatkowym finansowaniu produkcji dronów przechwytujących i dostawach systemów obrony powietrznej dla Ukrainy. „Zadania są absolutnie jasne. Musimy twardo zareagować na rosyjskie ataki. Dokładnie tak odpowiemy” - zapewnił.

Czym jest „Koalicja chętnych”?

„Koalicja chętnych” powstała 2 marca z inicjatywy premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera w celu opracowania kompleksowego planu wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia jej stałego dostępu do broni oraz podejmowania działań zmierzających do zakończenia wojny. Należą do niej 33 państwa – głównie europejskie, a także Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Turcja. W skład koalicji nie weszły m.in. USA, niektóre państwa bałkańskie, Węgry oraz Słowacja.

Zełenski we Włoszech

Zełenski przybył w środę do Włoch w związku z rozpoczynającą się w Rzymie międzynarodową konferencją na temat odbudowy Ukrainy. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyć będą delegacje około 100 państw oraz 40 organizacji międzynarodowych. Polskę będzie reprezentować premier Donald Tusk.

Portal Obronny SE Google News