„Norweskie systemy NASAMS charakteryzują się dużą dokładnością. Pomoże to w ratowaniu życia Ukraińców i zapobiegnie dalszemu niszczeniu infrastruktury. Obrona powietrzna jest także ważnym czynnikiem ochrony personelu wojskowego na polu walki” – podkreślił minister obrony Bjørn Arild Gram. „Sprzęt może zostać wysłany w stosunkowo krótkim czasie i będzie miał kluczowe znaczenie dla wzmocnienia obrony powietrznej przed rosyjskimi atakami tej zimy. Są to trudne oceny, ale Ukraina ma znaczne potrzeby w zakresie wsparcia i dla bezpieczeństwa wszystkich jest kluczowe, aby Rosji nie udało się odnieść sukcesu w działaniach wojennych”.
Pierwsze zestawy dwóch baterii zestawu obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu Raytheon/Kongsberg NASAMS (National/Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System) od Norwegii (we współpracy z USA) trafiły do SZU wiosną 2023 r. Po raz pierwszy NASMAS-y Ukraińcom przekazały Stany Zjednoczone jesienią 2022 r. W lipcu 2023 r. Norwegowie obwieścili, że Ukraina otrzyma jeszcze dwa zestawy NASMAS.
Opracowany i wyprodukowany wspólnie przez amerykańską spółkę Raytheon Missiles & Defense oraz norweską Kongsberg Defence & Aerospace, NASAMS składa się z: radaru Sentinel, zaawansowanego pocisku powietrze-powietrze średniego zasięgu oraz centrum dystrybucji ognia.
NASAMS zapewnia dostosowanie obrony do indywidualnych potrzeb. System oparty jest na wykorzystaniu rakiet AMRAAM-Extended Range. NASAMS jest na stanie sił zbrojnych 12 państw. Od 2005 r. jest zintegrowany z systemem obrony powietrznej Krajowego Regionu Stołecznego Stanów Zjednoczonych. W skrócie: stanowi on element obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Waszyngtonu i jego okolic.