Targi MSPO w Kielcach, to zawsze okazja do prezentacji bogatego wachlarza sprzętu wojskowego z Polski jak i innych krajów. W tym roku pojawiło się wiele nowości, ale także dobrze znanego sprzętu.
Leopard 2PL M1
Wersja Leopard 2PL jest modernizacją czołgów Leopard 2A4 będących na wyposażeniu polskiej armii. W stosunku do wersji Leoparda 2A4 zakres zmian obejmuje między innymi:
- wprowadzenie do przyrządów obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego kamery III generacji,
- dodatkową osłonę balistyczną wieży,
- wymianę hydraulicznej stabilizacji armat i napędu wieży na elektryczną,
- zastosowanie nowego systemu sterowania i monitoringu dowódcy,
- modernizacja armaty wraz z przystosowaniem do stosowania nowych typów amunicji w tym programowalnej,
- zastosowania dzienno-nocnej kamery cofania kierowcy.
Z kolei dodatkowa wersja Leoparda 2PL M1 zawiera:
- wprowadzenie funkcji wyboru echa dalmierza laserowego,
- zastosowanie automatycznego systemu gaszenia pożarów w przedziale APU,
- aktywne chłodzenie przedziału elektroniki,
- przystosowanie pojazdów do montażu systemu identyfikacji "swój - obcy".
Wóz Ewakuacji Medycznej
Wóz Ewakuacji Medycznej jest na Lekkim Podwoziu Gąsienicowym (LPG) i przeznaczony jest do zbiórki ewakuacji rannych z warunków bezpośredniej styczności z przeciwnikiem do punktów medycznych. Pojazd pierwotnie dedykowano pod zabudowę jako wóz dowódczo-sztabowy z przeznaczeniem dla dywizjonów artylerii 155 mm SH Krab oraz SH K9. Lekkie Podwozie Gąsienicowe posiada hydropneumatyczne zawieszenie wraz z hydraulicznym układem napinania gąsienic, dzięki czemu został poprawiony komfort jazdy.
Platform jest przystosowana do zabudowy wielu rodzajów pojazdów specjalnych. Gabaryty platformy pozwalają na zabudowę typu WEM. WEM został opracowany w oparciu o konstrukcje LPG, poprzez podwyższenie przedziału desantowego, którego wnętrze zostało przystosowane do potrzeb ewakuacji medycznej jednocześnie 2 rannych w pozycji leżącej i 2 -3 rannych siedzących lub 6 rannych w pozycji siedzącej.
Wóz wyposażony jest w system wspomagania załadunku noszy, instalację tlenową wraz z przepływomierzami i gniazdami tlenu, defibrylatorami, monitory do obserwacji funkcjonowania systemu krążeniowo-oddechowego rannego, instalacje elektryczną do zasilania urządzeń medycznych oraz podstawowy sprzęt ewakuacyjny.
W przedniej części transportera umieszczony jest przedział kierowcy oraz przedział napędowy w środkowej przedział medyczny z miejscami dla załogi. Załogę w WEM stanowi Grupa Ewakuacji Medycznej (GEM) w składzie: dowódca GEM (ratownik medyczny), ratownik, medyczny, kierowca - sanitariusz, sanitariusz.
Opancerzenie pojazdu zapewnia załodze i rannym podstawową ochronę balistyczną i przeciwminową.
Aparat Łączności Cyfrowej - Transmisyjna (AŁC-T)
Zapewnia możliwość budowy rozległej mobilnej polowej sieci telekomunikacyjnej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teleinformatycznych w zakresie świadczenia usług transmisyjnych i wymiany danych. AŁC-T zapewnia połączenia transmisyjne w szkielecie sieci pomiędzy węzłami łączności stanowisk dowodzenia i wykorzystaniem środków radioliniowych, radiowych oraz kablowych linii światłowodowych.
Aparatownia przygotowana jest do współpracy ze stacjonarnymi węzłami łączności, polowymi aparatowniami łączności eksploatowanymi w Siłach Zbrojnych RP, węzłami teleinformatycznymi oraz mobilnymi serwerowniami NATO NODE systemu teleinformatycznego PMN 2.0
AŁC-T wykonana jest na podwoziu samochodu ciężarowego marki Jelcz z kabiną czteroosobową opancerzoną. Elementem zasadniczym Aparatowni jest polowy router szkieletowy oraz radiolinie z systemami antenowymi zamontowanym na 34 - metrowym maszcie kratownicowym.
Zdalnie sterowany system wieżowy z wyrzutnią PPK "SPIKE" zintegrowany z KTO Rosomak
ZSSW KTO Rosomak jest przeznaczony do zwalczania, niszczenia celów lekko i silnie opancerzonych oraz innych obiektów przeciwnika w tym infrastruktury oraz do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych.
ZSSW z KTO Rosomak zapewnia w każdych warunkach klimatycznych, niezależnie od pory roku:
- obserwacje pola walki, wykrywanie, rozpoznanie i śledzenie celów niezależnie przez dowódcę i operatora uzbrojenia pokładowego,
- zwalczanie, niszczenie lub obserwacja celów lekko i silnie opancerzonych oraz stanowisk ogniowych przeciwnika z wykorzystaniem wyrzutni PPK SPIKE zintegrowanej z Systemem Kierowania Ogniem (SKO),
- zwalczanie lekko opancerzonych celów oraz stanowisk ogniowych przeciwnika na odległości co najmniej 1500 m z wykorzystaniem 30 mm armaty, zarówno w ruchu jak i w miejscu, w tym zwalczanie celów powietrznych jak np. śmigłowców,
- prowadzenie celnego ognia ze sprzężonego z armatą 7,62 m karabinu maszynowego na odległości nie mniejszej niż 400 m,
- realizowanie funkcjonalności Hunter-Killer w zakresie wykrywanie, śledzenie, dodanie do systemu, przekazanie celu pomiędzy stanowiskami operatorskimi.
Kołowy transporter opancerzony "Rosomak" HITFIST-30
Kołowy transporter opancerzony "Rosomak" z załogową wieżą HITFT - 30 przeznaczony jest do przewozu drużyny zmechanizowanej oraz zwalczania lekko opancerzonych celów z odległości co najmniej 1500 m w dzień jak i nocy, zarówno w ruchu, jak i na postoju, a także do zwalczania celów powietrznych.
Masa pojazdu to 22,5 tony. Długość to 7,88 m, szerokość to 2,83 m, wysokość z wieżą to 3,27 m. Uzbrojenie stanowi 30 mm armata ATK Bushmaster Mk 44. 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000C. 6 wyrzutni granatników dymnych.
Bojowy Wóz Rozpoznawczy 1D
Przeznaczony jest główne do prowadzenia rozpoznania pola walki. Dodatkowo możliwe jest wykorzystanie wozu do lokalizacji źródeł ciepła i poszukiwania osób, a także do obserwacji ternu w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności spowodowanej dymem lub mgłą. Wyposażenie umożliwia również wykrywanie i pomiar stopnia skażenia nuklidami promieniotwórczymi alfa, beta i gamma. Posiada nowoczesne środki łączności zdolne do wysyłania i odbierania informacji na dalekie odległości.
Pojazd może przewozić 6 zwiadowców i jest uzbrojony w armatę 2A28 grom 73 mm, karabin 7,62 mm czkm PKT, wyrzutnie granatów dymnych.