"Wzmacniamy Marynarkę Wojenną!" - napisał na swoim koncie na platformie X szef MON. Poinformował, że "dziś uroczystym cięciem blach rozpoczyna się budowa drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego".
Jak dodał Błaszczak, "jednostki zwiększą zdolność Wojska Polskiego do rozpoznania elektronicznego na morzu".
W kwietniu br. MON informowało o rozpoczęciu prac przy budowie okrętu rozpoznania elektronicznego Delfin. W lipcu br. minister Błaszczak informował na Twitterze, że "w Gdańsku położona została stępka pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego Delfin". Prace nad ORP "Różycki", bo tak nosi nazwę pierwszy z serii okrętów rozpoznania radioelektronicznego już się rozpoczęły. Swoją nazwę otrzyma na cześć matematyka, pracownika Biura Szyfrów i kryptologa. Jerzy Różycki razem Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Wodowanie ORP "Różycki" zaplanowano w 2026 roku. Okręty zwiększą zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego. Morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie całego spektrum morskiego rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). "Szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną"
Umowa między firmą Saab i Agencją Uzbrojenia MON na zaprojektowanie, budowę i wsparcie techniczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego dla Marynarki Wojennej RP została podpisana w listopadzie ub. Całkowita wartość zamówienia wynosi ok. 620 mln euro, a dostawy zostaną zrealizowane w 2027 r.
Okręty rozpoznawcze przeznaczone są m.in. do rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i łączności radiowej. Saab jest głównym wykonawcą, odpowiedzialnym za projektowanie i budowę dwóch okrętów oraz wyposażenie ich w zaawansowane systemy zadaniowe. Budowę kadłubów powierzono stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.
PM/PAP