Leonardo i Rheinmetall stworzyły spółkę joint venture. Będzie produkować czołgi dla włoskiej armii

2024-10-16 14:59

W celu realizacji planów Rzymu, zakładających zakup ponad 200 czołgów Panther i 350 bojowych wozów piechoty Lynx w firmie Rheinmetall, założyła ona spółkę jont venture z włoskim koncernem Leonardo. Oba podmioty mają po 50%udziałów w spółce „Leonardo Rheinmetall Military Vehicles” (LRMV), która będzie miała zakłady w La Spezia.

Leonardo S.p.A. i Rheinmetall AG w dniu 15 października br. podjęły decyzję o utworzeniu spółki joint venture mającej na celu „stworzenie nowego centrum rozwoju i produkcji wojskowych wozów bojowych w Europie”. Umowę podpisał Armin Papperger, CEO spółki Rheinmetall AG oraz jego odpowiednik po stronie Leonardo, Roberto Cingolani. Jest to efekt podpisanego na początku lipca 2024 r. porozumieniem (Memorandum of Understanding, MoU), które związane było z negocjowanym wówczas kontraktem dla sił zbrojnych Włoch.

Spółka LRMV będzie głównym integratorem systemów, głównym wykonawcą i integratorem systemów we włoskich programach czołgu podstawowego i bojowego wozu piechoty. Ma ona realizować 60% prac w tym zakresie. W dalszej perspektywie ma być ona również zaangażowana w program przyszłego europejskiego czołgu podstawowego, a przynajmniej jego projekt w wykonaniu Rheinmetall.

Planowane jest również opracowanie i produkcja innych pojazdów, takich jak wozy ratownicze, inżynieryjne i do budowy mostów. Obaj partnerzy spodziewają się również, że ich wspólne produkty znajdą nabywców na rynkach międzynarodowych. Centrum administracyjne spółki LRMV ma być Rzym, ale podukcja realizowana będzie w zakładach La Spezia, które obecnie produkują m.in. morskie systemy artyleryjskie dla Leonardo.

W pewnym sensie można uznać, że oprócz kooperacji na rynku włoskim jest to odpowiedź Rheinmetall na konsolidację firm KNW i Nexter w koncern KNDS, posiadający silne oparcie w Niemczech i Francji. Włosko-niemiecki sojusz Rheinmetall i Leonardo może być pewnego rodzaju przeciwwagą, w której włoskie innowacyjne technologie będą łączone z niemieckim doświadczenie w zakresie pojazdów pancernych. Z pewnością jest to ciekawy ruch na europejskiej mapie przemysłu zbrojeniowego.

Sonda
Który czołg jest najlepszy?