Kolejna faza programu niszczycieli KDDX. Korea Południowa zyska okręty nowej generacji

2025-02-27 5:30

Korea Południowa realizuje kolejną fazę programu KDDX. Jest to projekt niszczyciela nowej generacji dla Marynarki Wojennej Republiki Korei, będzie on kluczowym elementem nowo utworzonego Dowództwa Floty Zadaniowej. Według producenta, HD Hyundai Heavi Industries, niedługo powinien nastąpić kolejny etap programu.

KDX

i

Autor: forum

Program budowy niszczycieli KDDX początkowo miał rozpocząć się w zeszłym roku. Niestety został opóźniony z powodu poważnych sporów prawnych między dwoma głównymi stoczniami Korei Południowej, HD Hyundai Heavy Industries i Hanwha Ocean. Oczekuje się, że po rozstrzygnięciu sporu prawnego i wycofaniu pozwów przez obie strony, Defense Acquisition Program Administration (DAPA) sfinalizuje działania.

KDDX (Korean Destroyer Next Generation) jest programem budowy niszczycieli nowej generacji dla Marynarki Wojennej Republiki Korei (ROKN). Projekt ma na celu stworzenie zaawansowanych, wielozadaniowych okrętów wojennych, które będą stanowiły trzon południowokoreańskiej floty i wypełniały lukę między niszczycielami klasy Sejong the Great (KDX-III) a mniejszymi fregatami FFX.

Powodem budowy nowej klasy niszczycieli jest zwiększające się zagrożenie ze strony Korei Północnej. Pjongjang cały czas rozwija swoje rakiety balistyczne oraz pociski manewrujące, przez co Korea Południowa musi zareagować w postaci inwestycji w nowoczesną obronę powietrzną i przeciwrakietową. KDDX ma pełnić równocześnie rolę platformy antyrakietowej oraz wczesnego ostrzegania.

Portal Obronny SE Google News

Marynarka Wojenna Korei Południowej już od lat 90. rozwijała swoje zdolności morskie w ramach serii niszczycieli KDX (Korean Destroyer eXperimental). Program ten obejmował trzy generacje okrętów: KDX-I, KDX-II i KDX-III, przy czym największe z nich, niszczyciele Sejong the Great (KDX-III), są w rzeczywistości jednymi z największych i najlepiej uzbrojonych okrętów tej klasy na świecie, porównywalnymi z amerykańskimi niszczycielami AEGIS klasy Arleigh Burke.

Jednak mimo ich niezaprzeczalnej siły, KDX-III są drogie w budowie i eksploatacji, a ich liczba jest ograniczona. W związku z tym pojawiła się potrzeba stworzenia mniejszych, ale równie zaawansowanych jednostek, które mogłyby uzupełniać zdolności KDX-III i być budowane w większej liczbie. Ponadto w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Korei Północnej, zwłaszcza w zakresie rakiet balistycznych i manewrujących, Korea Południowa dąży do rozwinięcia własnej warstwowej obrony powietrznej i przeciwrakietowej, której istotnym elementem mają być niszczyciele KDDX.

W przeciwieństwie do poprzednich projektów, które były oparte w dużej mierze na amerykańskich technologiach, KDDX ma być w pełni koreańską konstrukcją, opracowaną przez Hyundai Heavy Industries (HHI) i Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) przy współpracy z Hanwha Systems i LIG Nex1. Program ten jest również częścią długoterminowej strategii Korei Południowej, która dąży do rozwoju własnych zdolności przemysłu obronnego i eksportu technologii wojskowej.

Jednym z kluczowych założeń KDDX jest zaawansowana technologia stealth, oznaczająca, że okręt będzie miał znacząco zmniejszoną sygnaturę radarową i termiczną. Kadłub zostanie zaprojektowany w sposób ograniczający odbicie fal radarowych, a superkonstrukcja zostanie wykonana z materiałów kompozytowych i stopów pochłaniających fale radarowe.

Okręt będzie także wyposażony w zintegrowany system zarządzania emisjami, który minimalizuje jego sygnaturę cieplną i elektromagnetyczną, co utrudnia wykrycie go przez wrogie systemy rozpoznawcze i rakiety przeciwradiolokacyjne. Dzięki temu KDDX będzie mógł skuteczniej operować w rejonach o wysokim zagrożeniu, zmniejszając ryzyko wykrycia i ataku.

KDDX będzie pełnił rolę okrętu wielozadaniowego, posiadającym zdolności do wykonywania misji obrony powietrznej, zwalczania okrętów podwodnych i projekcji siły na duże odległości. Do jego głównych zadań zalicza się osłona grup lotniskowcowych CVX, w których niszczyciel ma stanowić część przyszłej grupy uderzeniowej wokół lekkiego lotniskowca CVX.

Dzięki radarowi AESA i rakietom L-SAM okręt będzie częścią systemu obrony powietrznej Korei, wchodząc w skład zintegrowanego systemu obrony powietrznej, która w większości jest tworzona siłami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego. Ponadto KDDX będzie brał udział operacjach ekspedycyjnych i współpracy z US Navy poprzez autonomię logistyczną okrętu i zdolność działań daleko od macierzystych baz.

Garda: kmdr Witkiewicz o Orce

Pod względem uzbrojenia, niszczyciel KDDX będzie miał modułową architekturę, umożliwiającą integrację różnych systemów rakietowych. Podstawą działania jego uzbrojenia będą pionowe wyrzutnie Korean Vertical Launch System (KVLS-II) umożliwiające odpalanie pocisków przeciwlotniczych SM-2/SM-6,Rakiet przeciwrakietowych L-SAM, pocisków manewrujących Hyunmoo-III. Widać tutaj połączenie najbardziej zaawansowanego amerykańskiego uzbrojenia przeciwrakietowego z produktami rodzimej produkcji.

Ponadto okręt będzie posiadał 76 mm działo morskie, co jest pewnym zaskoczeniem. Przy gabarytach tego okrętu oraz rodzaju misji, jakie ma wykonywać, optymalnym wydawałoby się działo o kalibrze 127 mm. Wszystko ma zostać spięte system obrony bliskiej przed rakietami i dronami CIWS (Close-In Weapon System).