Grupa WB i Hanwha Aerospace podpisały kluczową umowę. Pozwoli na rozwój i produkcję pocisków rakietowych w Polsce

2025-04-15 10:58

15 kwietnia Grupa WB a Hanwha Aerospace podpisały umowy dotyczące utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture, której celem będzie rozwój i produkcja pocisków rakietowych na terenie Polski. Podpisanie umowy odbyło się w obecności sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy. Jak powiedział Bejda: "To przykład, że na gruncie Polski- Republiki Korei można tworzyć wspólne spółki typu joint venture. Zachęcam do tego również inne kraje, także USA".

Homar-K

i

Autor: MON / X Homar-K

15 kwietnia 2025 roku w Warszawie, odbyło się podpisanie umowy między Grupą WB a Hanwha Aerospace ws. utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture, której celem będzie rozwój i produkcja pocisków rakietowych na terenie Polski. Spółka umożliwi produkcję w Polsce pocisków rakietowych CGR-080 do południowo-koreańskich systemów artylerii rakietowej K239 Chunmoo, które kupiła Polska. Umowa zakłada również transfer technologii i know-how do polskiego przemysłu obronnego. Dzięki temu produkowane w Polsce pociski będą mogły być wykorzystywane również przez inne systemy rakietowe znajdujące się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Portal Obronny: Homar-K test CTM-290

Jak powiedział po podpisaniu umowy sekretarz stanu w MON Paweł Bejda:

"W grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy drugą umowę wykonawczą na 72 sztuki wyrzutni Chunmoo. W ten sposób umowa ramowa została wypełniona łącznie 290 sztukami wyrzutni Chunmoo. Z tych 72, które będą produkowane — część w Polsce, część w Korei — 12 z nich powstanie w Korei, a 60 już w Polsce. To jest pierwszy etap przeniesienia technologii produkcji wyrzutni Chunmoo do Polski. (...) Kolejnym etapem jest produkcja amunicji, a konkretnie pocisków rakietowych do tych wyrzutni Chunmoo. Mamy, proszę Państwa, zapewnienie, że w przeciągu trzech lat pierwsze pociski rakietowe zejdą z linii produkcyjnej spółki, która już została utworzona przez WB Electronics i Hanwha Aerospace — i to jest absolutny sukces tego rządu".

Jak mówił dalej Bejda:

"Trzymam kciuki, życzę sukcesów i rozwoju. To przykład, że na gruncie Polski- Republiki Korei można tworzyć wspólne spółki typu joint venture. Zachęcam do tego również inne kraje — także USA. Premier W. Kosiniak - Kamysz mówił o tym jasno: jeśli zagraniczny biznes wnosi technologię i możliwości rozwoju dla polskich zakładów zbrojeniowych, to jest to krok w absolutnie dobrym kierunku. Jeszcze raz gratuluję i wierzę, że wkrótce spotkamy się przy podpisaniu umowy między Agencją Uzbrojenia a Państwa firmą joint venture na dostawę pocisków rakietowych o zasięgu 80 kilometrów, wyprodukowanych w Polsce".

Portal Obronny SE Google News