Gen. Leon Komornicki ocenił polską armię. "Technika postsowiecka"

2023-04-27 12:27

Wojna w Ukrainie to wojna totalna, wojna na wyniszczenie, obejmująca wszystkie przestrzenie, agresor skupia swoje wysiłki na wyniszczeniu. Dziś wojna rozpoczyna się od ataku przestrzeni państwa, nie od okopów i to trzeba sobie uświadomić - mówi gen. Leon Komornicki, generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku, gość Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Generał uczestniczył w debacie poświęconej przemysłowi obronnemu Polski. Jej uczestnicy mówili o wyzwaniach i bolączkach polskiej armii.

Leon Komornicki

i

Autor: Marek Zieliński / Super Express

Spis treści

  1. Przemysł obronny Polski. Debata na EKG w Katowicach 
  2. Gen. Dariusz Wroński o koniecznym przeskoku generacyjnym
  3. Jak rozpoczyna się dziś wojnę? Gen. Leon Komornicki mówi wprost
  4. Gen. Komornicki o polskiej armii: Jesteśmy na etapie przechodzenia ze sprzętu postsowieckiego na nowoczesny
  5. Kim jest gen. Leon Komornicki?

Przemysł obronny Polski. Debata na EKG w Katowicach 

O nowych wyzwaniach wobec produkcji zbrojeniowej, związanych z wojną na Ukrainie oraz bezpieczeństwem naszego kraju rozmawiali uczestnicy panelu poświęconego przemysłowi obronnemu podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Próbowali zdiagnozować również potencjał i możliwości polskiego przemysłu obronnego, wskazywali na konieczne inwestycje i proponowali sposoby ich finansowania. Porównywali produkcję zbrojeniową krajową i kontrakty międzynarodowe.

Gen. Dariusz Wroński o koniecznym przeskoku generacyjnym

Wyzwania? Poseł Lewicy Demokratycznej Andrzej Rozenek wskazywał na słabość polskiej obrony cywilnej, a poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Poncyliusz na problemy z dobrą łącznością w polskiej armii, dobrym rozpoznaniem i dobrym, szybkim komunikowaniem się oddziałów. Zaś gen. Dariusz Wroński, generał brygady, były szef Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych, który dowodził elitarnymi jednostkami Wojska Polskiego, zwrócił uwagę, że potrzebujemy systemów nowoczesnych, kompatybilnych z systemami NATO-wskimi. - Konieczny jest przeskok generacyjny z poziomów trzy-cztery na pięć-sześć - podkreśla gość EGK w Katowicach.

Jak rozpoczyna się dziś wojnę? Gen. Leon Komornicki mówi wprost

Z kolei gen. Leon Komornicki, generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mocno podkreślał, że dziś wojna nie rozpoczyna się od okopów. - Wojna rozpoczyna się dziś od atakowania przestrzeni państwa i to trzeba sobie uświadomić - podkreślał gość EKG w Katowicach. Jak ocenił, polski przemysł obronny jest dziś na etapie mocnej i przyspieszonej wojna za naszą wschodnią granicą modernizacji. Wymaga określenia priorytetów i ciągłości działań, bo tego wymaga też wojsko.

Gen. Komornicki o polskiej armii: Jesteśmy na etapie przechodzenia ze sprzętu postsowieckiego na nowoczesny

Musimy wyznaczyć priorytety, sprecyzować filary naszego przemysłu obronnego. Strategia obrony państwa ma nie dopuścić do wkroczenia wroga na jego terytorium. Jesteśmy na etapie dozbrajania, przechodzenia ze sprzętu postsowieckiego na nowoczesny. To efekt długoletnich zaniedbań i decyzji polityków. Musimy pamiętać, że wojny się nie wygrywa, nie rażąc przeciwnika bronią dalekiego zasięgu. Dlatego broń dalekiego zasięgu jest tak ważna. Nie jesteśmy słabi, mamy też potencjał intelektualny, ale musimy racjonalnie oceniać efektywność nakładów na dozbrajanie. Tak wojsko, jak i przemysł obronny musi mieć ciągłość działań - mówił podczas EKG gen. Leon Komornicki.

Kim jest gen. Leon Komornicki?

Gen. Leon Komornicki jest generałem dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku i byłym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (w latach 1992-1997). Od 1968 do 1998 roku był żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego. Zajmował stanowiska dowódczo-sztabowe, był m.in. dowódcą pułku czołgów, dowódcą 5. Dywizji Pancernej, szefem sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego i dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1989 roku został mianowany generałem brygady, a następnie, w 1992 roku, generałem dywizji. W 1998 roku - na własną prośbę - został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Gen. Komornicki jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Ma 76 lat. Aktualnie gen. Leon Komornicki jest ekspertem BCC spraw wewnętrznych i administracji, ministrem ds. przemysłu obronnego Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Interesuje się sportem i literaturą.

Sonda
Czy twoim zdaniem Wojsko Polskie jest dobrze wyposażone?
Gen. Leon Komornicki o ofercie Patriotów z Niemiec: "Rząd nie mógł tego poważnie potraktować czegoś, co jest niepoważne" [Express Biedrzyckiej]