Chiński dron uzbrojony w pociski balistyczne? Celem mogą być lotniskowce US Navy

2024-09-30 11:58

Chińskie siły zbrojne prowadzą prace nad wystrzeliwaniem pocisków balistycznych YJ-21/KD-21 z bezzałogowców klasy MALE. Obecnie te pociski o zasięgu ponad 1000 km są przenoszone jedynie przez chińskie bombowce H-6K. Ich głównym zadaniem jest zwalczanie lotniskówców US Navy spoza zasięgu ich lotnictwa pokładowego.

DK-21

i

Autor: CPLA

W mediach pojawiły się nagrania chińskiej telewizji z ubiegłego roku, w których zaprezentowano bezzałogowiec klasy MALE (czyli maszyny dalekiego zasięgu operujące na średnim pułapie) CH-5 Rainbow z pociskiem KD-21. Jest to odpalany z platform powietrznych wariant rakiety balistycznej YJ-21, który Chińczycy określają przeciwokrętową rakietą balistyczną. Ma ona osiągać prędkość przelotową ponad 6 Machów i do 10 prędkości maksymalnej i zasieg ponad 1500 km. Pocisk YJ-21 stanowi uzbrojenie niszczycieli Typu-55.

KD-21 jest rakietą lżejszą, przeznaczoną dla bombowców H-6K, czyli najnowszej wersji chońkiej kopii rosyjskiej maszyny Tu -16, opracowanej na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pocisk jest znacznie lżejszy, gdyż nie potrzebuje silników startowych, a odpalony na dużej wysokości osiąga dystans około 1000 km. Zdaniem ekspertów, pocisk może osiągać prędkośc hipersoiczną i zdolny jest do dynamicznego manewrowania w końcowje fazie lotu. Jego głównym zadaniem ma być zwalczanie okrętów, w tym lotniskowców, jednak zdolny jest również do atakowania celów lądowych.

Polska z własną rakietą? Juliusz Sabak | CNC#16

W ubiegłym roku KD-21 została zaprezentowana wraz z maszyną wyglądającą jak CH-5 Rainbow. Co prawda jej maksymalna masa przenoszonego uzbrojenia, przynajmniej zgodnie z oficjalnymi danymi, jest mniejasza od masy KD-21, ale… mówimy o oficjalnych danych. Chiny nie potwierdzają typu użytego bezzałogowca, ale próby odpalania pocisku z takiej platformy miały rozpoczać się w ubiegłym roku. Celem jest zwiększenie możliwości „saturacji” obrony powietrznej przeciwnika, czyli przeciążenia jej możliwości liczbą odpalonych pocisków.

Warto odnotować, że prekursorem w tym zakresie jest dotąd Turcja, która już w 2022 roku odpaliła z dron Bayraktar Akinc pocisk bazujący na rakiecie balistycznej TRG-230. Jest to rakieta kalibru 230 mm odpalana z tureckiego odpowiednika wyrzutni HIMARS. Chińska rakieta jest znacznie większa i zapewnia zwalczanie zdecydowanie bardziej wymagających celów. Najprawdopodobniej chodzi o grupy lotniskowców US Navy, które stanowią podstawowy cel dla bombowców H-6K uzbrojonych w pociski KD-21.