Niemieckie pojazdy z Australii zastąpią mini-czołgi Bundeswehry

2024-03-22 11:55

Koncern Rheinmetall poinformował o zawarciu umowy na dostawę 123 kołowych bojowych wozów opancerzonych Boxer dla Bundeswehry uzbrojonych w armatę 30 mm i pociski kierowane. Mają one zastąpić „mini-czołgi’ Wiesel w roli pojazdów wsparcia ogniowego. Co ciekaw, pojazdy będą budowane przez zakłady w Australii.

Wybrany przez Bundeswehre pojazdy Boxer Schwerer Waffenträger Infanterie (sWaTrInf) czy też HWC (Heavy Weapon Carrier) jak nazywa go producent, bazują na dostarczanym armii australijskiej przez koncern Rheinmetall bojowych wozach rozpoznawczych Boxer CRV (Combat Reconnaissance Vehicle). Jest to rozpoznawcza wersja ciężkiego kołowego transportera opancerzonego Boxer 8x8 uzbrojona w wieżę Lance.

Jest ona wyposażona w armatę automatyczną Mk30-2 kal. 30 mm, taką samą, jaka stanowi uzbrojenie gąsienicowych bwp Puma i Lynx. Sprzężony z nią jest uniwersalny karabin maszynowy Rheinmetall RMG 7.62 (na bazie dobrze znanego MG3) kal. 7,62 mm. Oprócz tego wieża może zostać wyposażona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym 7,62 mm lub 12,7 mm oraz zdwojoną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2.

Chiny zaczynają być mocarstwem europejskim?! Jacek Bartosiak o geopolityce [RAPORT ZŁOTOROWICZA]

Należy zauważyć, że Boxer HWC/CRV jest pojazdem znacznie cięższym, silniej uzbrojonym i opancerzonym niż Wiesel, który powstał jako lekka platforma gąsienicowa dla wojsk powietrznodesantowych. To osobliwa konstrukcja, długości zaledwie 3 metrów i szerokości 1.8 m, a więc o wymiarach niewielkiego samochodu osobowego i pancerzu chroniącym jedynie przed ogniem broni ręcznej. Podstawowe wersje, wprowadzone do służby ponad 30 lat temu, uzbrojone są w automatyczną armatę kalibru 20 mm lub wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Przy masie około 3 ton, pojazdy Wiesel 1/2 mogą być przewożone na pokładzie śmigłowców CH-53 znajdujących się w niemieckiej służbie. Pojazdy Boxer HWC są ponad dziesięciokrotnie cięższe i ich transport śmigłowcem nie będzie możliwy. Postawiono jednak na siłę ognia i opancerzenie, gdyż wersja dla Bundeswehry ma być uzbrojona zarówno w armatę 30 mm jak i pociski Spike.

Decyzja o pozyskaniu pojazdów Boxer w miejsce lekkich Wiesel 1/2 zapadła już w 2020 roku, jednak szczegóły zatwierdzono dopiero kilka dni temu. 21 marca z koncern Rheinmeltal zawarł umowę z Urzędem do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr). Umowa o wartości 2,7 mld euro obejmuje zakup 123 pojazdów wraz z niezbędnym wsparciem eksploatacji. Pierwsze wozy Boxer HWC mają zostać dostarczone Bundeswehrze w 2025 roku.

Pojazdy Boxer dla Bundeswehry będą powstawać w australijskich zakładach Rheinmetall Military Vehicle Centre of Excellence (MILVEHCOE) w Redbank nieopodal Brisbane, podobnie jak bojowe pojazdy rozpoznawcze Boxer CRV, produkowane dla Australijskich Sił Obronnych (Australian Defence Force, ADF). Jest to jeden z bardziej spektakularnych efektów porozumienia zawartego między kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Australii Anthonym Albanese podczas jego ubiegłorocznej wizyty w Niemczech, o czy pisaliśmy już latem ubiegłego roku. Wówczas jednak wartość takiej współpracy szacowano na około miliard euro. Ostatecznie jest ona trzykrotnie większa.

Sonda
Który z pojazdów prezentuje się najlepiej?