Co ciekawe, główną misję Baltic Air Policing przejmuje nowa zmiana włosko-francuska, zastępując… włosko-niemiecki team, który pełnił funkcję do końca listopada. Włosi operowali z bazy w Szawlach na Litwie, ale również z 22 . Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, gdzie oprócz myśliwców F-35 a później Typhoon stacjonował również włoski samolot wczesnego ostrzegania CAEW na bazie maszyny G550.
Polecany artykuł:
„Dzisiaj, po osiągnięciu ponad 600 godzin lotu, w zasadzie ponad 800 godzin, wliczając naszych samolotów CAEW. Po ponad 30 A-Scrambles i około 50 przechwyconych samolotów wojskowych Rosji, przekazujemy misję z dumą następnej włoskiej zmianie i naszym francuskim kolegom” – powiedział płk Michele Nasto, dowódca odchodzącego włoskiego kontyngentu.
Jego następca, płk Roberto Massarotto, po otrzymaniu symbolicznego klucza do bałtyckiej przestrzeni powietrznej, potwierdził symboliczne znaczenie ceremonii jako jednego z najważniejszych przykładów tego, co reprezentuje NATO. Jak powiedział - „Jednocześnie klucz ten stanowi wielką odpowiedzialność. Zapewniamy, że podejmiemy się realizacji zadania ochrony tej przestrzeni powietrznej z takim samym poziomem zaangażowania, z jakim wywiązujemy się z niego w domu”.
"To dla nas wielka przyjemność uczestniczyć w tej zbiorowej misji jako nacji NATO" - powiedział major Mathieu Encatassamy, francuski dowódca oddziału uzbrojonego w myśliwce Rafale. "Bezpieczeństwo obszaru Morza Bałtyckiego jest ważna dla suwerenności Europy, dlatego Francja regularnie przyczynia się do jej ochrony" - dodał.
Kontyngent Baltic Air Policing, który rozpoczyna swój dyżur 1 grudnia, będzie mógł ponownie korzystać z dwóch baz lotniczych. W listopadzie zakończono modernizację estońskiego lotniska w Amari, gdzie będą stacjonować cztery holenderskie F-35A Lighting. Włoskie Eurofighter Typhoon i francuskie Dassault Rafale pozostaną na Litwie w bazie Szawle.