Wielka Brytania wzmocni bezpieczeństwo Estonii. Wyśle czołgi Challenger 3

17 października w Brukseli, na marginesie spotkania ministrów obrony NATO, minister obrony Estonii Hanno Pevkur i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii John Healey podpisali dwustronną mapę drogową między krajami dot. obrony. W ramach niej Wielka Brytania zobowiązała się do obrony Estonii i wschodniej flanki NATO w nadchodzących latach. Dlatego też Londyn rozmieści swoje wojska w tym samobieżne haubice Archer, transportery opancerzone Boxer i Ajax oraz czołgi Challenger 3 w ramach międzynarodowej grupy bojowej EFP (Enhanced Forward Presence).

Czołg Challenger 3

i

Autor: British Army Czołg Challenger 3

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO jest dla Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii Europejskiej jednym z priorytetów polityki Londynu z tego też względu, kraj ten zacieśni współpracę obronną z Estonią.

17 października w Brukseli, na marginesie spotkania ministrów obrony NATO, minister obrony Estonii Hanno Pevkur i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii John Healey podpisali dwustronną mapę drogową między krajami dot. obrony.

„Ścisła współpraca obronna między Estonią a Wielką Brytanią staje się coraz bardziej konkretna. Mapa drogowa, którą podpisaliśmy, wynika z regionalnych planów NATO. Jednym z jego kluczowych aspektów jest długoterminowe zobowiązanie, że Wielka Brytania rozmieści 4. Lekką Zmechanizowana Brygada Bojowa (4 LBCT) jako wzmocnienie dla Estonii. Brygada ta będzie utrzymywana w wysokiej gotowości w Wielkiej Brytanii, aby wzmocnić Estonię w czasach kryzysu i konfliktu” - powiedział minister obrony Hanno Pevkur.

HSW na MSPO 2024

Minister dodał, że Estonia i Wielka Brytania będą kontynuować współpracę w celu opracowania planów wstępnego rozmieszczenia zapasów i sprzętu brygady w Estonii. „Cieszę się, że na mocy podpisanej umowy Wielka Brytania rozmieści w Estonii swój najnowszy i najnowocześniejszy sprzęt bojowy, w tym samobieżne haubice Archer, transportery opancerzone Boxer i Ajax oraz czołgi Challenger 3” - zauważył Pevkur. Armia brytyjska niedawno otrzymała pierwszego Archera ze Szwecji, natomiast Boxer i Ajax mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w 2025 roku. Tymczasem czołgi Challenger 3 osiągnie wstępną zdolność operacyjną w 2027 r., a pełną zdolność operacyjną trzy lata później. Obecnie trwa budowa ośmiu pierwszych prototypów czołgów Challenger 3. Wielka Brytania zamówiła 140 sztuk tych czołgów.

Według ministra obrony rozmieszczenie brygady w Estonii będzie regularnie ćwiczone poprzez ćwiczenia, które będą cykliczne. Jednym z takich wydarzeń jest zaplanowane na szeroką skalę ćwiczenie Hedghehog w 2025 roku, w którym weźmie również udział brytyjska brygada.

Oprócz brygady, Wielka Brytania utrzymuje w Estonii na stałe stacjonującą pancerną grupę bojową, która od 2017 roku jest częścią 1. Brygady Piechoty Estońskich Sił Obronnych w sile 1000 żołnierzy. Wielka Brytania wspiera również rozwój estońskiej dywizji i jej dowództwa.

O losach polskich weteranów i karierze zawodowej w armii. DROGOWSKAZY
Od roku 1953 roku Polacy aktywnie uczestniczą w działaniach wojskowych na całym świecie – misjach i operacjach pokojowych, stabilizacyjnych, obserwacyjnych oraz humanitarnych. W blisko stu przedsięwzięciach tego typu udział wzięło już ponad 120 tysięcy naszych żołnierzy. I kolejni szykują się do tego typu wymagających wyzwań. Co ich do tego zachęca? Czy zawsze dobrze radzą sobie w kraju po powrocie z misji? Dlaczego weterani zasługują na społeczny szacunek i czy mają go pod dostatkiem? Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna wrócić? Czego można nauczyć się w wojsku i skąd tak duże zainteresowanie karierą zawodową w armii? Gościem Michała Poklękowskiego jest ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie, wielokrotna uczestniczka misji wojskowych.
Drogowskazy