Spis treści
Nadszarpnięte zaufanie
Nowa administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nadwyrężyła specjalne stosunki Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi na kilku frontach, ale wielu w społeczności bezpieczeństwa narodowego uważało, że ostatnim bastionem jest podejście do informacji wywiadowczych. Ostatnio jednak nawet tam zaczęły pojawiać się poważne pęknięcia. - pisze Politico.
Do kluczowych incydentów, które wzbudziły niepokój, należą:
- Nakaz Trumpa o wstrzymaniu udostępniania Ukrainie informacji wywiadowczych.
- Nieumyślne dodanie przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Walta dziennikarza do rozmowy urzędników, podczas której omawiano atak na rebeliantów Huti w Jemenie. „To pokazuje raczej swobodny stosunek administracji do delikatnych kwestii bezpieczeństwa” - komentuje portal.
Czy zerwanie współpracy jest możliwe?
„Powiązania wywiadowcze obu państw są tak głębokie, że ich rozwiązanie może być niemożliwe. Jednak, mimo skomplikowanej natury relacji, London musi zacząć planować to, co wcześniej było nie do pomyślenia” - stwierdza Politico, wskazując na „odchodzenie Trumpa od sojuszy i wspólnych celów międzynarodowych”.
Wielka Brytania dysponuje ważnymi zasobami wywiadowczymi, takimi jak stanowiska podsłuchowe na Cyprze, które umożliwiają USA zbieranie informacji ze wschodniej części Morza Śródziemnego, istotnych ze względu na Izrael. Neil Melvin z Royal United Services Institute (RUSI) podkreśla zależność USA od tych danych.
Rosnąca ostrożność
„Osoby związane z wywiadem są podzielone względem tego, co należy zrobić. Większość zgadza się jednak, że najbardziej niepokojące jest złagodzenie stanowiska Waszyngtonu wobec Kremla” - pisze Politico. „Jeszcze nie jesteśmy w kryzysie, ale w relacjach panuje nowy poziom ostrożności” - dodaje Melvin.
Wypowiedzi byłych urzędników wywiadu cytowanych przez portal odzwierciedlają narastające napięcie: „Trzeba mieć nadzieję na najlepsze, ale przygotować się na najgorsze”; „zaufanie do Stanów Zjednoczonych jest już przeszłością”. Mimo to, eksperci uważają, że „relacje wywiadowcze są tak głębokie, że będą ostatnim elementem relacji transatlantyckich, który ulegnie rozpadowi”.
PM/PAP
Polecany artykuł:
