Większość narodu jest za objęciem obroną powietrzną przygranicznego terytorium Ukrainy

2024-02-01 7:45

69,3 proc. badanych uważa, że powinniśmy rozpocząć rozmowy z NATO i Ukrainą na temat objęcia obroną powietrzną przygranicznego terytorium Ukrainy, aby móc zestrzelić rosyjskie rakiety lecące w kierunku Polski – wynika z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

F-16

i

Autor: United States Air Force/Facebook F-16

Ankieterzy postawili respondowanym (grupa 1070-osobowa) pytanie: „Czy Polska powinna rozmawiać z NATO oraz Ukrainą o objęciu obroną powietrzną przygranicznego terytorium Ukrainy, aby umożliwić zestrzeliwanie rosyjskich rakiet lecących w kierunku Polski?”.

37,6 proc. przepytywanych odpowiedziało: „zdecydowanie tak”. Opcję „raczej tak” wskazało 31,7 proc. (co razem daje owe 69,3 proc. zwolenników tego, by obrona przeciwlotnicza NATO mogła neutralizować już na terytorium Ukrainy rakiety biorące kurs na Polskę.

Przeciwnych takiej koncepcji było w sumie 17,6 proc. badanych. „Zdecydowanie nie” – odpowiedziało 9,1 proc. respondowanych, a „raczej nie” – 8,5 proc. Zadania w tzw. sprawie nie miało 13,1 proc. ankietowanych. Badanie CATI (computer-assisted telephone interviewing, czyli wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) przeprowadzone 26 i 27 stycznia.

Marek Budzisz: "Gdybyśmy mieli do czynienia z dwoma rakietami, to nie ma mowy o incydencie czy pomyłce. To jest po prostu atak" [Raport Złotorowicza]

Przypomnijmy, że dotychczas odnotowano trzy incydenty związane z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej przez pociski rakietowe. W dwóch przypadkach chodziło o rakiety rosyjskie.

W maju 2023 r. w lesie pod Bydgoszczą cywile odnaleźli rosyjski pocisk manewrujący Ch-55, pozbawiony głowicy bojowej. 30 grudnia 2023 r. na kilkadziesiąt sekund w naszą przestrzeń powietrzną wszedł (prawdopodobnie) rosyjski pocisk Ch-101. Wleciał sobie i szybko zawrócił w kierunku Ukrainy. Trzeci przypadek – tragiczny w skutkach, bo zginęły dwie osoby – dotyczy ukraińskiego pocisku przeciwlotniczego, który spadł i eksplodował w przygranicznym Przewodowie (15 listopada 2022 r.). Śledztwa dotyczące wszystkich tych trzech zdarzeń są nadal w toku.

Dwa zdania komentarza dotyczącego wzmiankowanego badania opinii publicznej. Na jakiej podstawie IBRiS sformułował pytanie „Czy Polska powinna rozmawiać z NATO oraz Ukrainą o objęciu obroną powietrzną przygranicznego terytorium Ukrainy, aby umożliwić zestrzeliwanie rosyjskich rakiet lecących w kierunku Polski?”. Jeśli takie zadania miałyby wykonywać wyłącznie natowska obrona przeciwlotnicza lub z ukraińską, to oznaczać mogłoby to – jakby nie patrzeć – bezpośrednie zaangażowanie NATO w wojnę rosyjsko-ukraińską. Ze wszelkiego tego konsekwencjami...

Sonda
Czy wybuch rakiet w Polsce to błąd czy celowe działanie?