Szwedzki batalion na Łotwie. „Kamień milowy w historii Sojuszu"

W bazie wojskowej Adażi pod Rygą, 7 lutego, oficjalnie powitano Szwecję w składzie Wielonarodowej Brygady NATO stacjonującej na Łotwie. Dowództwo uznało rozmieszczenie szwedzkich wojsk za "kamień milowy w historii Sojuszu".

Szwedzi na Łotwie

i

Autor: Andris Spruds / X

Pierwszy kontyngent szwedzkich wojsk, liczący około 500 żołnierzy z Batalionu Piechoty Zmechanizowanej Pułku Płd. Skanii, stacjonuje na Łotwie w ramach misji, mającej na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa tego kraju i Szwecji, ale także całego NATO. Kristersson podkreślił, że głównym celem szwedzkiej misji jest "zapobieganie wojnie", a nie jej wywoływanie, odnosząc się do rosnących zagrożeń hybrydowych w regionie.

Premier Łotwy, Evika Silina, określiła przybycie szwedzkich wojsk jako "historyczny moment dla współpracy między krajami oraz wspólnego bezpieczeństwa w regionie". Zwróciła uwagę na znaczenie tej misji w ramach polityki zbiorowego odstraszania oraz nowych możliwości rozwoju w przemyśle zbrojeniowym i innowacjach.

Dowództwo Wielonarodowej Brygady NATO na Łotwie uznało rozmieszczenie szwedzkich wojsk za "kamień milowy w historii Sojuszu". Zwrócono uwagę, że Szwecja, która przystąpiła do NATO zaledwie 11 miesięcy temu (7 marca 2024), szybko zorganizowała rozmieszczenie batalionu na wschodniej flance, co jest wyraźnym dowodem zaangażowania w zbiorową obronę. Dodatkowo, szwedzki kontyngent ma być jednym z największych dostawców sprzętu wojskowego. Wojsko, które przybyło na Łotwę w styczniu 2025 r., przywiozło ze sobą ciężki sprzęt, w tym gąsienicowe wozy bojowe.

W skład wielonarodowych sił NATO na Łotwie, obecnych od 2017 r., wchodzą wojska z kilkunastu państw. Najliczniejszą grupę stanowią Kanadyjczycy, którzy przewodzą jednostce oraz Duńczycy. Obecni są także żołnierze z Albanii, Czarnogóry, Czech, Danii, Islandii, Hiszpanii, Macedonii Płn. Polski, Słowacji i Słowenii. Jesienią ub. roku grupa, stacjonującą w Adażi, awansowała do szczebla brygady, stając się największą grupą bojową w krajach bałtyckich. Ma osiągnąć pełną gotowość w 2026 r. licząc ponad 3500 żołnierzy z krajów sojuszniczych.

PAP

Portal Obronny SE Google News
Autor: