Spis treści
- Usprawnienie rekrutacji do wojska
- Zmiany w świadczeniach dla żołnierzy
- Finansowanie zakupów sprzętu wojskowego
- Inne zmiany
Usprawnienie rekrutacji do wojska
„Jak wskazano w uzasadnieniu i ocenie skutków regulacji noweli, jej podstawowym celem jest usprawnienie procesu rekrutacji do wojska: "normowanie działań w zakresie wzmocnienia liczbowego i jakościowego personelu Sił Zbrojnych RP"”. Planowane zmiany zakładają m.in. uregulowanie zasad ponownej kwalifikacji wojskowej osób, których stan zdrowia się pogorszył, a także zasad oceny zdolności psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby. Wprowadzona zostanie regulacja, zgodnie z którą „postępowanie rekrutacyjne wobec osoby ubiegającej się o powołanie do służby wojskowej będzie trwało "bez zbędnej zwłoki"”.
Zmiany w świadczeniach dla żołnierzy
Nowelizacja przewiduje zmiany w zakresie świadczeń dla żołnierzy. Żołnierz wysyłany za granicę na naukę na dłużej niż 6 miesięcy będzie mógł zabrać ze sobą rodzinę. Wprowadzone zostaną dodatkowe świadczenia, w tym stypendia i zwrot kosztów.
Doprecyzowane zostaną zasady dotyczące przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową, dodatku służbowego z tytułu pełnienia służby w jednostce wojskowej oraz dodatku motywacyjnego. Projekt obejmuje również przepisy dotyczące odbywania przez żołnierzy podróży służbowych w celu udziału w ćwiczeniach i szkoleniach oraz zwrotu kosztu dotarcia wezwanych na ćwiczenia żołnierzy na poligony.
Finansowanie zakupów sprzętu wojskowego
Nowelizacja dotyczy również kwestii finansowania zakupów sprzętu wojskowego za pomocą Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zmiany obejmują:
- umożliwienie otwarcia przez stronę polską rachunku bankowego w banku centralnym państwa realizującego zamówienia na uzbrojenie lub sprzęt wojskowy,
- traktowanie niewykorzystanych w ramach jednego roku środków z Funduszu jako "wydatki niewygasające",
- przekazywanie do Funduszu środków budżetowych od MON w trakcie roku bez konieczności zmiany planu finansowego Funduszu.
- Zadania Dowódcy Operacyjnego i wsparcie organizacji proobronnych
- Nowelizacja określa zadania dla Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych z zakresu zarządzania kryzysowego na poziomie NATO oraz Unii Europejskiej. Wprowadza również przepisy regulujące wspieranie finansowane przez MON organizacji proobronnych, niezwiązanych bezpośrednio z Wojskiem Polskim.
Inne zmiany
Projekt nowelizacji obejmuje również:
- zmianę w Prawie o szkolnictwie, dotyczącą dotacji przekazywanej uczelniom wojskowym na kształcenie studentów cywilnych,
- kwestie zarządzania danymi osobowymi w MON,
- modyfikację wymagań dla żołnierzy mianowanych na stopnie kaprala i podporucznika,
- umożliwienie finansowania opieki nad służącymi w armii końmi i psami służbowymi na "emeryturze".
