Niemieckie Patrioty wycofają się ze wschodniej Polski. Kto przejmie misję obrony przeciwlotniczej?

2023-11-17 12:29

W piątek zakończą swoją misję w Polsce żołnierze Bundeswehry, obsługujący system obrony powietrznej Patriot - poinformowała w środę agencja dpa, powołując się na ministerstwo obrony Niemiec. Według agencji misję obrony przeciwlotniczej ponownie przejmie Polska.

Jak poinformowało ministerstwo, niemieccy żołnierze zakończą swoje operacje w piątek i rozpoczną przegrupowanie od przyszłego tygodnia. „Jestem bardzo zadowolony z przyjaznego i pełnego uznania przyjęcia naszych żołnierzy w Zamościu przez polskie wojsko i mieszkających tam ludzi" - powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

W styczniu bieżącego roku niemieckie systemy Patriot zostały rozmieszczone w pobliżu Zamościa w południowo-wschodniej Polsce, aby chronić przestrzeń powietrzną na wschodniej granicy NATO. Razem z systemem stacjonowało tam także około 300 niemieckich żołnierzy, których zadaniem jest ochrona południowego miasta i jego kluczowego połączenia kolejowego z Ukrainą

Gen. Leon Komornicki o ofercie Patriotów z Niemiec: "Rząd nie mógł tego poważnie potraktować czegoś, co jest niepoważne" [Express Biedrzyckiej]

Zamość położony jest w rejonie granicy z Ukrainą – podkreśla dpa, przypominając, że pierwotnie systemy Patriot miały stacjonować tam przez sześć miesięcy. Niemieckie ministerstwo informowało w sierpniu, że jest mało prawdopodobne, aby rozmieszczenie Patriotów przedłużyło się poza koniec tego roku, ponieważ systemy będą potrzebne do wykorzystania przez siły szybkiego reagowania NATO w 2024 roku lub będą musiały przejść konserwację.

„Polska i Niemcy, ramię w ramię w ochronie wschodniej flanki NATO – dla mnie jest to bardzo ważny znak solidarności w Sojuszu, a także przyjaźni i solidarności między naszymi narodami” – oświadczył minister obrony Boris Pistorius (SPD), dziękując żołnierzom.

„Jesteśmy zainteresowani tym, by niemiecki system Patriot był obecny na ziemi Polski przynajmniej do końca tego roku; te systemy chronią m.in. dostawy sprzętu na Ukrainę” – mówił w lipcu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Pistoriusem.

Rozmieszczenie sił niemieckich z systemem Patriot zostało zainicjowane przez zabłąkany ukraiński pocisk rakietowy, który uderzył w polską wieś Przewodów w listopadzie ubiegłego roku, co wzbudził obawy, że więcej rakiet może spadać na terytorium Polskie.

PM/PAP

Sonda
Czy niemieckie systemy Patriot spełniły swoją rolę w Polsce?