Niemcy wzmocnią obronę powietrzną. Dostali zgodę na zakup 600 pocisków do systemów Patriot

2024-08-16 17:00

Rząd USA zatwierdził sprzedaż Niemcom do 600 rakiet i innego sprzętu dla systemów obrony powietrznej Patriot. Zgodnie z nowymi planami obronnymi NATO Niemcy muszą czterokrotnie zwiększyć swoją obronę powietrzną.

NIemieckie wyrzutnie Patriot w Polsce

i

Autor: Bundeswehr

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż 600 pocisków Patriot do Niemiec. Według Pentagonu wartość broni przeciwlotniczej szacowana jest na pięć miliardów dolarów.

"Proponowana sprzedaż zwiększy zdolność Niemiec do przeciwdziałania obecnym i przyszłym zagrożeniom oraz zwiększy zdolności obronne ich armii" - napisano w oświadczeniu cytowanym w piątek przez portal dziennika "Welt".

Głównym wykonawcą umowy zbrojeniowej, która obejmuje również powiązany sprzęt i wsparcie techniczne, ma być amerykańska firma zbrojeniowa Lockheed Martin.

W marcu Niemcy zamówiły systemy Patriot o wartości 1,2 mld USD, a w lipcu za 1,2 mld USD komponenty systemu. Łącząc oba kontrakty, Raytheon, firma RTX, dostarczy osiem kompletnych jednostek ogniowych Patriot. Jak przypomina Defense News "Raytheon otrzymał w tym miesiącu kontrakt od NATO na kwotę 478 milionów dolarów na uzupełnienie Patriot Guidance Enhanced Missile, czyli GEM-T, który Niemcy wysłały na Ukrainę. Kontrakt wynika z partnerstwa między Ukrainą, Danią, Holandią, Norwegią i Niemcami – krajami, które zgodziły się sfinansować zakup pocisków GEM-T w celu uzupełnienia zapasów. Międzynarodowa koalicja wspólnie zgodziła się zamówić do 1000 pocisków GEM-T w ramach kontraktu na produkcję i dostawę broni o wartości 5,5 miliarda dolarów ze wspólnego przedsięwzięcia MBDA Germany i Raytheon".

Niemcy przekazały Ukrainie trzy systemy obrony powietrznej Patriot od 2022 r. W okresie zimnej wojny Niemcy posiadały aż 36 takich systemów, lecz w kolejnych latach ich liczba uległa zmniejszeniu. Obecnie Niemcy dysponują zaledwie dziewięcioma systemami Patriot. Systemy Patriot znajdują się również w innych krajach europejskich, m.in. w Grecji, Holandii, Polsce, Rumunii, Hiszpanii i Szwecji.

Garda: Instytut Lotnictwa

Według nowych planów obronnych NATO Niemcy muszą czterokrotnie zwiększyć swoją obronę powietrzną, aby chronić swoją infrastrukturę i siły zbrojne w przypadku poważnych napięć lub wojny, wynika z informacji z kręgów bezpieczeństwa z zeszłego miesiąca, przypomniał "Welt".

PM/PAP

Sonda
Czy Niemcy powinny odgrywać wiodącą rolę w NATO?