2 grudnia w siedzibie MON odbył się briefing prasowy sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy oraz szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artura Kuptela na temat umów modernizacyjnych dla Wojska Polskiego. Na wstępie Paweł Bejda przypomniał, że w ubiegły piątek (29 listopada) podpisano umowę na zakup rakiet AIM-9X Sidewinder. Jak dodał Bejda: "To ważne dla polskiego nieba nośniki rakietowe. Stanowią uzupełnienie dla zakupionych już wcześniej 445 rakiet AMRAAM, a także pocisków JASSM. Minęło pół roku i podpisaliśmy kontrakt na dostawę jakże ważnych dla bezpieczeństwa polskiego nieba nośników rakietowych. I to jest takie jakby dopełnienie dotyczące między innymi pocisków rakietowych AMRAAM i tutaj chcę państwu przypomnieć, że tych pocisków kupiliśmy 445 sztuk w tym roku, a także pocisków rakietowych JASMM, które to są pociski na wiele set kilometrów nawet poza linię frontu. To są takie nośniki, które powodują naprawdę ogromne wrażenie na naszych konkurentach, na naszych przeciwnikach. (…) Te pociski rakietowe będą służyły w samolotach F-16, F-35 i FA-50. Dostawy tych rakiet będą miały miejsce w latach 2028-2030 i wynika to z dostosowania łańcucha dostaw do osiągnięcia gotowości operacyjnej naszej floty powietrznej powiększonej o samoloty F-A50 i F-35"
Paweł Bejda uporządkował także, ile obecnie jest już w Polsce armatohaubic K9, których liczba wynosi 120 sztuk.
Obecnie w Polsce mamy już 120 armatohaubic K9, niebawem dotrą kolejne egzemplarze. Przez wiele miesięcy kontrakt ten pozostawał bez zabezpieczenia finansowego, obecnie mamy już zabezpieczenie finansowania umowy wykonawczej na dostawy kolejnych armatohaubic K9, która obejmuje także pakiet serwisowy i logistyczny. Chciałem podziękować Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który pozyskuje środki finansowe dla potrzeb modernizacji.
Chcę państwu tylko też przypomnieć tak pokrótce historię jeżeli chodzi o armatohaubice K9. 27 lipca 2022 roku została podpisana umowa ramowa na 672 sztuki armatohaubic K9. Pierwsza umowa wykonawcza na zakup 212 haubic samobieżnych na kwotę 2,4 mld dolarów netto. Z latami dostał 2022-2028. Obecnie w Polsce mamy już 120 armatohaubic. Kolejne są w drodze. Jeszcze w tym roku kilkanaście sztuk armatohaubic K9 dotrze do Polski, druga umowa wykonawcza na 152 haubice K9 w tym 146 w konfiguracji już K9PL - termin dostaw lata 2025-2027. Przez wiele miesięcy ten kontrakt zostawał bez zabezpieczenia finansowego, jednakże pod koniec listopada nastąpiła zmiana sytuacji z wielką przyjemnością ogłaszam państwu, że jest potwierdzenie finansowania kontraktów zawartych z Hanwa Aerospace na pozyskanie armatohaubic K9 z umowy wykonawczej nr 2.
Chciałbym również poinformować Państwa że pracujemy cały czas na realizacją polskiej części kontraktu na armatohaubice K9. Na końcowym etapie negocjacji jest umowa na zakup kilkuset polskich wozów towarzyszących do haubic samobieżnych, to będzie kontrakt też wielomiliardowy, o tym jeszcze oddzielnie Państwa będziemy informować. To są pieniądze to jest wiele miliardów złotych, które zostanie w polskich zakładach zbrojeniowych - dodał Bejda.
Jak mówił dalej Bejda:
Część środków finansowych będzie przeznaczona dla systemu HOMAR-K. W Republice Korei odbyła się próba wyrzutni, byliśmy świadkiem niesamowitej celności systemu. Niebawem do Polski trafi kolejne 6 systemów HOMAR-K. Zwiększamy potencjał wojsk rakietowych i artylerii.
25 kwietnia podpisaliśmy umowę wykonawczą warunkową na 72 moduły wyrzutni rakietowych HOMAR-K. Przedmiotem umowy wykonawczej numer 2, na które teraz znaleźliśmy finansowanie Bank Gospodarstwa Krajowego przypomnę to finansowanie w tej chwili ma. Przedmiotem tej umowy numer 2 to między innymi są 72 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HOMAR-K, z czego 60 będzie wyprodukowanych w Polsce.Kilka tysięcy kierowanych pocisków rakietowych CGR-080, pakiet szkoleniowy, centrum serwisowo-remontowe, możliwość transferu technologii. Dostawy będą w latach 2026 i 2029. Zwiększamy potencjał obronny naszego państwa w zakresie wojsk rakietowych. Już wkrótce będzie kolejna umowa na dostawy pocisków rakietowych CGR-080, która dzięki zawarciu umowy wykonawczej pomiędzy grupą WB a Hanwa Aerospace będzie miało miejsce (to podpisanie umowy) na wystawie obronnej KADEX w Korei Południowej, będą one produkowane na terenie Polski. Tak jak w kwestii potwierdzenia finansowania drugiej umowy wykonawczej na haubice K9, również i w tym przypadku jeżeli chodzi o CHUNMMO mamy potwierdzenie z Banku Gospodarstwa Krajowego na finansowanie tej kluczowej dla nas umowy.
Dodając dalej, że dziś 2 grudnia rozpoczyna się realizacja dwóch umów wykonanawczych na armatohaubice K9 oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie HOMAR-K. Wcześniej umowy te miały status warunkowy.
Wielu czeka zapewne na BWP Borsuk, jak zapewnił Paweł Bejda:
Jeżeli chodzi o Borsuka, to z niecierpliwością czekamy na podpisanie tej umowy. Niedawno zakończyły się badania kwalifikacyjne. Liczą się też terminy dostaw, a Huta Stalwoa Wola jest już gotowa na dostawy pierwszych egzemplarzy dla Wojska Polskiego.
Paweł Bejda przypomniał, że okres przejściowy związany z pozyskaniem dla Wojska Polskiego śmigłowców AH-64 Apache będzie wypełniony leasingiem.
MON także cały czas realizuje operacje Szpej: "Był taki okres za poprzedniego rządu, w którym zaprzestano dostaw jakiegokolwiek wyposażenia dla żołnierzy Wojska Polskiego. Obecnie trwa program pk. SZPEJ. Od początku trafiały do nas sygnały o występujących brakach. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych konsekwentnie zapewnia dostawy wyposażenia indywidualnego".
Z kolei generał Artur Kuptel z Agencji Uzbrojenia powiedział, że liczba umów, które Agencja podpisze, jest bardzo duża.
Regularne, terminowe dostawy, a nawet te przyspieszone, o czym informował Pan minister, trafiają do Wojska Polskiego. Dla mnie bardzo ważny jest również element umów ramowych, bo kiedy wszystkie puzzle w tych umowach ramowych trafiają na odpowiednie miejsca, widać wyraźnie, że ten plan, który został zarysowany jeszcze kilka lat temu, wchodzi na odpowiednie tory. Jeszcze raz powtarzam i podkreślam, że najważniejszym parametrem dla wojska – nie dla agencji, nie dla ministerstwa, ale dla wojska – jest to, aby trwały bezustanne dostawy nowoczesnego, najlepszego możliwego sprzętu dla polskiego żołnierza, i za to Agencja Uzbrojenia odpowiada, ponosząc pełną odpowiedzialność.