Kosiniak-Kamysz apeluje o poparcie ustawy o wycofaniu się Polski z konwencji ottawskiej

Wicepremier i minister obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz, zaapelował do wszystkich opcji politycznych o poparcie ustawy o wycofaniu się Polski z konwencji ottawskiej, która zakazuje używania min przeciwpiechotnych. Wezwał również prezydenta Andrzeja Dudę do pilnego podpisania tego aktu prawnego.

Władysław Kosiniak-Kamysz

i

Autor: Art Service & Shutterstock (2) Władysław Kosiniak-Kamysz

Spis treści

  1. Apel o poparcie ustawy o wycofaniu się z konwencji ottawskiej
  2. Wieloetapowy proces wycofywania się z konwencji
  3. Konwencja ottawska i jej sygnatariusze
  4. Polska a konwencja ottawska
  5. Uzasadnienie decyzji o wycofaniu się z konwencji

Apel o poparcie ustawy o wycofaniu się z konwencji ottawskiej

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że decyzja o wycofaniu się z konwencji ottawskiej została podjęta wspólnie z krajami bałtyckimi (Litwą, Łotwą i Estonią) oraz Finlandią.

"Wspólnie z krajami bałtyckimi - z Litwą, Łotwą i Estonią - ale również wspólnie z Finlandią, podjęliśmy decyzję o wycofaniu naszych państw z konwencji ottawskiej" - przypomniał.

Minister obrony wyraził nadzieję na akceptację większości parlamentarnej i zaapelował do wszystkich opcji politycznych o poparcie tej inicjatywy.

"Liczymy na akceptację większości parlamentarnej. Zwracam się do wszystkich opcji parlamentarnych o poparcie tej inicjatywy i o pilny podpis pana prezydenta, ponieważ to jest proces wieloetapowy" - wskazał.

Wieloetapowy proces wycofywania się z konwencji

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na to, że proces wycofywania się z konwencji jest wieloetapowy i wymaga czasu.

"Od momentu zgłoszenia do Organizacji Narodów Zjednoczonych naszej decyzji jeszcze sześć miesięcy potrwa, zanim wejdzie ona w życie, więc musimy być na to wszystko przygotowani" - dodał wicepremier.

Władysław Kosiniak-Kamysz IMPACT 2025

Konwencja ottawska i jej sygnatariusze

Konwencja ottawska zakazuje użycia, składowania, produkcji oraz przekazywania min przeciwpiechotnych, a także nakłada na sygnatariuszy obowiązek ich zniszczenia. Do tej pory podpisało ją 165 państw, w tym Polska. Nie zrobiły tego m.in. Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Izrael oraz Iran. W preambule państwa podjęły zobowiązanie, by położyć kres ofiarom min przeciwpiechotnych, które „co tydzień zabijają lub okaleczają setki ludzi, głównie niewinnych i bezbronnych cywilów, a zwłaszcza dzieci”. I obiecały, że nigdy, w żadnych okolicznościach, nie będą używać, produkować, nabywać czy przechowywać min przeciwpiechotnych, a także, że zniszczą swoje zapasy.

Są dwa rodzaje min lądowych – przeciwpiechotne i przeciwpancerne. Konwencja ottawska obejmuje jedynie przeciwpiechotne, czyli takie, które są „przeznaczone do wybuchu w wyniku obecności, zbliżenia się lub kontaktu osoby i powodujące obezwładnienie, okaleczenie lub śmierć jednej bądź więcej osób”.

Wiele państw niebędących sygnatariuszami przestrzega postanowień Konwencji. Od momentu jej powstania zniszczono już ponad 40 mln min. Natomiast Indie, Birma, Pakistan i Korea Południowa nadal produkują miny przeciwpiechotne.

Podpisanie Konwencji było m.in. zasługą księżnej Diany. Jej wizyta w Angoli w 1997 roku, połączona z przejściem przez pole minowe w Huambo, zwiększyła globalną świadomość dotyczącą min przeciwpiechotnych.

Polska a konwencja ottawska

Polska podpisała konwencję w 1997 roku, ale ratyfikowała ją dopiero w 2012 roku. W grudniu 2024 roku rząd Finlandii oświadczył, że rozważa wycofanie się z konwencji, a w marcu 2025 roku ministrowie obrony Estonii, Łotwy, Litwy i Polski zapowiedzieli wycofanie się z niej swoich krajów.

Uzasadnienie decyzji o wycofaniu się z konwencji

Ministrowie obrony argumentują, że od czasu ratyfikowania konwencji "sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa zasadniczemu pogorszeniu".

"W świetle tego niestabilnego środowiska bezpieczeństwa, naznaczonego agresją Rosji i jej ciągłym zagrożeniem dla wspólnoty euroatlantyckiej, kluczowe znaczenie ma ocena wszystkich środków mających na celu wzmocnienie naszych zdolności odstraszania i obrony" – napisali ministrowie w oświadczeniu.

Decyzja o wycofaniu się z konwencji ottawskiej ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych Polski i państw bałtyckich w obliczu zagrożeń ze strony Rosji. Zgodnie z raportem Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych z 2024 roku, Rosja powszechnie stosuje miny przeciwpiechotne na Ukrainie. W październiku 2024 r. ONZ informowała, że Ukraina stała się najbardziej zaminowanym krajem na świecie

Sonda
Czy popierasz wycofanie sie z konwencji ottaweskiej przez Polskę?
Portal Obronny SE Google News