Spis treści
- MSPO 2024. Grupa WB i Leonardo podpisały list intencyjny w sprawie współpracy strategicznej
- Będzie rozwój specjalistycznej elektroniki wojskowej i systemów rozpoznawczo-uderzeniowych
- Lorenzo Mariani z Leonardo: Wymagania dotyczące obrony i bezpieczeństwa nieustannie ewoluują
- Prezes Grupy WB: Nowe systemy będą mogły być wykorzystane na obszarach z zakłóconym lub zafałszowanym sygnale GPS
MSPO 2024. Grupa WB i Leonardo podpisały list intencyjny w sprawie współpracy strategicznej
List intencyjny firmy podpisały podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W ramach współpracy Grupa WB i Leonardo zamierzają realizować zaawansowane projekty rozwojowe oraz szukać możliwości biznesowych w Polsce i na rynkach międzynarodowych w obszarach lekkich i średnich taktycznych bezzałogowych systemów rozpoznawczo-uderzeniowych.
Jak wyjaśnia Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji Grupy WB, podpisany dokument pozwoli podmiotom podejmować wspólne inicjatywy w obszarze współpracy przemysłowej, w oparciu o bardziej autonomiczne platformy powietrzne, systemy zintegrowane ze sztuczną inteligencją i inne zaawansowane rozwiązania, które odpowiadają potrzebom współczesnego, stale zmieniającego się pola walki.
Będzie rozwój specjalistycznej elektroniki wojskowej i systemów rozpoznawczo-uderzeniowych
Jak zaznacza, współpraca ma być oparta na wykorzystaniu wiedzy, kompetencji i doświadczenia Grupy WB i Leonardo w rozwoju specjalistycznej elektroniki wojskowej, systemów rozpoznawczo-uderzeniowych zdolnych do operowania w zintegrowanym środowisku bojowym, co pozwala na operacje wielodomenowe. Wspólne inicjatywy mają być oparte na ugruntowanej obecności partnerskich podmiotów w Polsce, w ramach działalności Grupy WB i wsparcia ze strony Leonardo Poland.
Lorenzo Mariani z Leonardo: Wymagania dotyczące obrony i bezpieczeństwa nieustannie ewoluują
Lorenzo Mariani, współdyrektor generalny Leonardo, podkreśla, że wymagania dotyczące obrony i bezpieczeństwa nieustannie ewoluują.
A pierwszym warunkiem do wzmocnienia europejskich kompetencji i zdolności w tym zakresie jest działanie innowacyjnego przemysłu. Nasze portfolio cały czas się zmienia, napędzane przełomowymi wynalazkami i szybkim wprowadzaniem zaawansowanych rozwiązań dla obrony i bezpieczeństwa, zgodnym z naszą strategią, a systemy i technologie bezzałogowe są tego nieodłączną częścią - powiedział Lorenzo Mariani. - Wierzymy, że poprzez synergię można stworzyć korzystne technicznie i cenowo rozwiązania, wyróżniające się nowymi zdolnościami, aby sprostać potrzebom zintegrowanego, wielodomenowego pola walki, zapewniając zwiększoną świadomość sytuacyjną i skuteczność operacyjną.
Dodał, że współpraca ta stanowi także potwierdzenie zaangażowania firmy Leonardo na rzecz Polski w zakresie zdolności obronnych i bezpieczeństwa oraz rozwoju przemysłu.
Prezes Grupy WB: Nowe systemy będą mogły być wykorzystane na obszarach z zakłóconym lub zafałszowanym sygnale GPS
Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB, podkreśla, że podpisane porozumienie pozwoli obu partnerom na przeprowadzenie analizy, w jaki sposób oba podmioty mogą połączyć swoje uzupełniające się zdolności i doświadczenia w obszarach systemów bezzałogowych i sztucznej inteligencji.
Celem jest opracowanie zaawansowanych i skutecznych lekkich i średnich taktycznych platform rozpoznawczych i niskokosztowych rozwiązań uderzeniowych. Nowe systemy będą mogły być wykorzystane do szerokiego spektrum zastosowań w środowiskach z silnym oddziaływaniem środków walki elektronicznej, na obszarach z zakłóconym lub zafałszowanym sygnale GPS, zgodnie z potrzebami operacyjnymi - dodał prezes Grupy WB.
Dodajmy, że podczas MSPO 2024 Grupa WB podpisała również między innymi porozumienie dotyczące wzmocnienia współpracy w obszarze rozwiązań morskich z koreańską spółką Hanwha Ocean, umowę z Politechniką Gdańską dotyczącą bezzałogowych systemów morskich dla wojska oraz umowę z Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa - gwarantującą rozwój polskich technologii lotniczych.