Ekspert ds. bezpieczeństwa: Służby obawiają się ataku za pomocą dronów

2024-07-25 19:16

Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu jest zamach za pomocą dronów. Francuzi swój system antydronowy tworzyli przez dwa lata – uważa Marcin Samsel, ekspert ds. bezpieczeństwa, z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Zauważa, że ów system nie jest tak doskonały, jakby tego należało oczekiwać.

dron

i

Autor: zdjęcie poglądowe , pixabay.com

– Użycie dronów lądowych i latających do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego jest największą obawą (organizatorów igrzysk – Portal Obronny).

Zdaniem eksperta wojna w Ukrainie pokazała, że ta technologia się rozwinęła.

– Wojna rosyjsko-ukraińska pokazała, jak skuteczne są drony i to drony, które można kupić w internecie bez najmniejszego problemu.

Francuzi swoją tarczę antydronową tworzyli przez dwa lata i nie jest to system doskonały – przypomina ekspert. Powodem jest m.in. rozbudowana infrastruktura miejska, która ogranicza możliwości działania tego systemu.

Wyzwaniem dla systemu antydronowego w Paryżu jest wielkość strefy, którą trzeba zabezpieczyć, ale też miejska infrastruktura, w której ten system działa.

Zdaniem Marcina Semsela terroryści mogą próbować wywołać chaos w Paryżu. Ich celem może być próba wywołania paniki w tłumie ludzi, paraliż drogowy albo podsycanie protestów.

– Może to być np. puszczenie dezinformacji, która sprawi, że ludzie zaczną wyjeżdżać z Paryża w obawie o zamach, albo wywołanie manifestacji (...), a przy każdym proteście pojawiają się emocje, które mogą być podsycane...

Kontrterroryści ćwiczyli w Bieszczadach

Ekspert pytany był też o wykorzystanie sztucznej inteligencji, która ma wspomagać pracę miejskiego systemu kamer. Samsel podkreślał, że technologia ma na celu tylko wspomagać pracę człowieka.

– Na końcu jest jeszcze człowiek, który musi to wszystko odpowiednio odczytać i zinterpretować. A tak naprawdę z AI jesteśmy na etapie testowania, czy ona może popełnić błąd i na jakim poziomie...

Samsel podkreślił, że sztuczna inteligencja ma wspomóc ludzkie oko w odnalezieniu w tłumie kibiców osoby mogącej stanowić zagrożenie.

– To nawet nie jest szukanie igły w stogu siana, tylko w całej stodole – podkreślił Marcin Samsel.

Do zadań policji i żandarmerii w Paryżu należy podczas igrzysk patrolowanie ulic, kontrola dostępu do kluczowych miejsc (w tym podczas ceremonii otwarcia 26 lipca), prewencja i reagowanie na przestępczość, i działania w razie ewentualnych aktów terroru.

W dniu ceremonii otwarcia przestrzeń powietrzna będzie zamknięta od godz. 18:30. W promieniu 150 km od Paryża (co oznacza 10 minut lotu) nie będzie dozwolony żaden przelot, co daje około 500 rejsów (lądowań i startów) mniej na tamtejszych lotniskach, czyli 25 proc. ruchu podczas zwykłego dnia w lipcu...

Sonda
Czy będziesz śledził igrzyska olimpijskie w Paryżu?
Listen on Spreaker.