Delegacja Słowacji w Korei. FA-50 jako wsparcie dla F-16 Block 70?

2024-11-02 10:59

Słowacja zawarła partnerstwo strategiczne z Koreą Południową podczas wrześniowej wizyty w tym kraju premiera Roberta Fico. Miesiąc później delegacja sił zbrojnych i ministerstwa obrony Słowacji odwiedziła m.in. zakłady Korean Aerospace Industry i bazę koreańskich sił powietrznych w której stacjonują samoloty FA-50 Fighting Eagle.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez naszą redakcję, delegacja Słowacji obecna była w Korei w tym samym czasie, gdy na zaproszenie KAI znalazła się tam delegacja polskich dziennikarzy. Przedstawiciele sił powietrznych Słowacji mieli m.in. odwiedzić 8. Skrzydło Myśliwskie, stacjonujące w bazie lotniczej Wonju. W skład jednostki wchodzą dwie eskadry samolotów odrzutowych FA-50 i jedna eskadra turbośmigłowych KA-1.

Wskazywała na to m.in. ekspozycja samolotu KAI FA-50 Fighting Eagle wraz z dostępnymi rodzajami uzbrojenia, z którą mogli się również zapoznać polscy dziennikarze, choć w okrojonej wersji. Dla przedstawicieli potencjalnego użytkownika przygotowano szerszy pakiet informacyjny, obejmujący m.in. koszty zakupu koreańskiego uzbrojenia, takiego jak bomby szybujące KGGB (ang. Korean GPS-Guided Bomb). Zaprezentowano również bombę CBU-103 i Mk82, pocisk powietrze-ziemia AGM-65 Maverick oraz rakietę powietrze-powietrze AIM-9L Sidewinder.

Temat zainteresowania Słowacji samolotami FA-50 nie jest nowy. Już w 2021 roku kraj ten rozważał pozyskanie 10 maszyn, jako samolotów szkolenia zaawansowanego i maszyn bojowych uzupełniających możliwości zakupionych w 2018 roku myśliwców F-16 Block 70/72. Temat ten zdaje się odżywać obecnie, gdy rozpoczęły się dostawy i pierwsze F-16 znalazły się już na Słowacji. Jak się wydaje, Bratysława planuje zbliżenie z Seulem na kilku obszarach, z których współpraca w zakresie energetyki jądrowej i zbrojeń wydają się obecnie najważniejsze.

KAI FA-50 podczas WSF2024
ŁAPAŁ SZPIEGÓW. JAK WYGLĄDA ŻYCIE W „CYWILU”. CO GO SPOTKAŁO? | CO NAS CZEKA? #28 - Mjr Adam Zieliński
Jak działają rosyjscy szpiedzy w naszym kraju? Kiedy Polska była całkowicie bezbronna? Czym jest sztuczny kurz, używany przez szpiegów? Jak wyglądała praca kontrwywiadu wojskowego w Afganistanie? Będąc na wojnie łapie się „znieczulice”? Somalijscy piraci mogli go zabić? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziecie w rozmowie z byłym Oficerem Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego majorem Adamem Zielińskim. Michał Prokopowicz - zapraszam.
Michał Prokopowicz
Co nas czeka? || Michał Prokopowicz