Defilada 15 sierpnia 2023. Będzie rekord frekwencji? "Silna armia jest dziś szczególnie potrzebna"

2023-08-14 11:08

Defilada na Święto Wojska Polskiego 2023 będzie najważniejszym punktem kilkudniowego programu obchodów tego święta. Odbędzie się ona 15 sierpnia, o godz. 14 na Wisłostradzie. - Znów mamy czas, kiedy widać, jak ważna jest dla istnienia państwa armia silna, zdeterminowana, gotowa walczyć. Kiedy siła zbrojna jest gwarancją tego, aby nasz kraj mógł się rozwijać - mówi wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Defilady w 2018 i 2019 roku zgromadziły po 200 tys. osób. Podczas wielkiej defilady wojskowej 2023 MON spodziewa się wyższej frekwencji.

Spis treści

  1. Wielka defilada wojskowa 2023. „Silna Biało-Czerwona”
  2. Defilada na Święto Wojska Polskiego 2023. Pokazy sprzętu wojskowego
  3. Mariusz Błaszczak: Artyleria rakietowa po 18 latach wraca do Wojska Polskiego
  4. Defilada wojskowa "Silna Biało-Czerwona" będzie inna niż poprzednie parady
  5. Kaczyński: Mamy czas, kiedy widać, jak ważna jest dla istnienia państwa armia silna, gotowa walczyć
  6. Święto Wojska Polskiego 2023 będzie trwało aż cztery dni - od 12 do 15 sierpnia

Wielka defilada wojskowa 2023. „Silna Biało-Czerwona”

Wielka defilada wojskowa pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” odbędzie się 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego 2023. Będzie pokaz sprzętu wojskowego oraz parada lotnicza. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas specjalnej konferencji, zapowiedział, że żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy - w sumie ponad 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego i uzbrojenia oraz 92 statki powietrzne. A wszystko to w asyście 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego

Defilada na Święto Wojska Polskiego 2023. Pokazy sprzętu wojskowego

Podczas defilady na Święto Wojska Polskiego 2023 zobaczymy najgroźniejsze uzbrojenie polskiej armii:

  • czołgi Abrams - dokładnie Abramsy M1A1,
  • koreańskie czołgi K2,
  • haubice samobieżne K9,
  • wyrzutnie rakietowe HIMARS,
  • zestawy obrony powietrznej Patriot,
  • nowe FA-50,
  • wielozadaniowe samoloty bojowe F-16,
  • Black Hawki,
  • bezzałogowce.

Będzie też sporo sprzętu wojskowego produkowanego przez polski przemysł zbrojeniowy:

  • samobieżne armatohaubice Krab,
  • nowe bojowe wozy piechoty Borsuk,
  • transportery opancerzone Rosomak,
  • samobieżne moździerze Rak,
  • pojazdy minowania narzutowego Baobab-K,
  • lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija.

Mariusz Błaszczak: Artyleria rakietowa po 18 latach wraca do Wojska Polskiego

Abramsy to najcięższe czołgi, fantastyczne jeśli chodzi o turbinowy silnik i wydzieloną jest część amunicyjną, co w sytuacji krytycznej pozwala przetrwać załodze. Czołgi K2 zaprojektowane zostały w XXI wieku. Będą też HIMARSY. I tu chciałbym podkreślić, że artyleria rakietowa po 18 latach wraca do Wojska Polskiego, pozwalając razić przeciwnika do 300 km. Artyleria lufowa pozwala na ostrzał do 40 km, więc widać zasadniczą różnicę - wyjaśnia Mariusz Błaszczak, szef MON.

Defilada wojskowa "Silna Biało-Czerwona" będzie inna niż poprzednie parady

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas konferencji podkreślał, że defilada na Święto Wojska Polskiego 2023 będzie z jednej strony kontynuacją tradycji przedwojennych i tych w wolnej Polsce, a z drugiej będzie inna niż poprzednie. Jak zaznaczył, poprzednie pokazywały stan armii, która nie była zaawansowana. - Dziś możemy pokazać, że ten proces modernizacji armii trwa, a defilada jest momentem, kiedy tę armię może zobaczyć każdy polski obywatel - mówi wicepremier Kaczyński. - To będzie interesujące i podnoszące nas na duchu. Silna armia powinna doprowadzić do przeświadczenia, że zagrożenia są, ale jest i właściwa reakcja ze strony państwa - dodaje wicepremier.

Kaczyński: Mamy czas, kiedy widać, jak ważna jest dla istnienia państwa armia silna, gotowa walczyć

Zbliża się kolejna rocznica bitwy warszawskiej, która zdecydowała o niepodległości Polski i Europy (...). Znów mamy czas, kiedy widać, jak ważna jest dla istnienia państwa armia silna, zdeterminowana, gotowa walczyć. Kiedy siła zbrojna jest gwarancją tego, aby nasz kraj mógł się rozwijać, iść tą drogą zbliżania się do poziomu Zachodniej Europy, nadrabiania strat. To, co na Zachodzie jest już dla Polaków osiągalne, ale musi też być obronione. Dlatego tak radykalnie i szybko zwiększamy wysiłek obronny i wydatki na armię - mówił podczas konferencji Jarosław Kaczyński.

Święto Wojska Polskiego 2023 będzie trwało aż cztery dni - od 12 do 15 sierpnia

Przypomnijmy, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego 2023 będzie trwało aż cztery dni - od 12 do 15 sierpnia. Oprócz wielkiej defilady wojskowej na warszawskiej Wisłostradzie w całej Polsce będą odbywać się pikniki z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego. W sumie prawie 70 pikników w różnych miejscowościach. - Zależy nam na tym, aby zachęcić do służby w Wojsku Polskim. Zadaniem podstawowym wojska jest podnoszenie umiejętności, ćwiczenia, ale także osłona granicy, która została poddana atakowi hybrydowemu już jesienią 2021 roku, obecność wagnerowców stanowi realne zagrożenie. Odpowiedzią jest liczniejsza obecność wojska na granicy - mówi Mariusz Błaszczak.

Z kolei 13 sierpnia, o godz. 13.00, w Cytadeli Warszawskiej będzie uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego i piknik historyczny.

Wielka defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego. Armia pokazała najgroźniejszą broń
Sonda
Lubisz oglądać defilady i inne wojskowe parady?