Czym będzie Centrum Analiz, Szkolenia i Analiz NATO - Ukraina?

2024-07-10 18:14

Będzie ono kolejną jednostką Sojuszu Północnoatlantyckiego w Bydgoszczy, która już jest nazywana natowską stolicą Polski. Nowa jednostka (JATEC) ma służyć m.in. zwiększeniu zdolności obronnych wojsk ukraińskich. Szef BBN Jacek Siewiera określił, że JATEC będzie „jednym z głównych organów Sojuszu Północnoatlantyckiego i najważniejszym organem odpowiadającym za adaptację, transformację armii ukraińskiej do standardów i potrzeb NATO, ale także transferu wiedzy i doświadczeń z pola walki na Ukrainie do praktyki Sił Zbrojnych Sojuszu Północnoatlantyckiego”. 

NATO

i

Autor: NATO

OD 2004 R. W BYDGOSZCZY DZIAŁA PIERWSZA TAKA JEDNOSTKA NATO W TEJ CZĘŚCI EUROPY

Największą i najstarszą jednostką w Bydgoszczy jest Centrum Wsparcia Sił Połączonych NATO (JFTC), które powstało w 2004 r. jako pierwsza jednostka systemu dowodzenia Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do powstania JFTC doprowadziły decyzje podjęte na szczycie NATO w Pradze w 2002 r., zwanym szczytem transformacyjnym. Zmienione zostały struktury militarne Sojuszu, a w konsekwencji powstało Sojusznicze Dowództwo Operacji w Mons (Belgia) i Sojusznicze Dowództwo Transformacji w Norfolk (Stany Zjednoczone), któremu podlega m.in. bydgoskie Centrum prowadzące szkolenia na szczeblu taktyczno-operacyjnym.

Działalność JFTC obejmuje trzy główne obszary:

• operacje bieżące,

• przyszłe operacje i

• rozwijanie zdolności bojowych.

Na najszerszą skalę prowadzone są ćwiczenia dowództw i sztabów do przyszłych operacji, a więc do sytuacji, które mogą się kiedyś zdarzyć i jak na nie odpowiednio zareagować.

Prezydent Andrzej Duda przed szczytem NATO. Mówi o wzmacnianiu zdolności obronnych Polski i Europy

KADRA JATEC: 170 wojskowych i pracowników cywilnych, NATO LUBI BYDGOSZCZ

To miasto jest już siedzibą:

• 3. Batalionu Łączności NATO (3NSB),

• Centrum Eksperckiego Policji Wojskowej NATO (MP COE),

• Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU),

• a także zespołu wsparcia Agencji Łączności i Informatyki NATO (CSU).

Decyzja o u tworzeniu JATEC wynika oczywiście z sytuacji, która postała po agresji Rosji na Ukrainę, wybuchu pełnoskalowego konfliktu zbrojnego.

Planowany zakres działania JATEC obejmuje pięć obszarów:

• rozwój zdolności,

• standaryzacja operacyjna,

• rozwój koncepcji i eksperymentowanie,

• kształcenie i szkolenia,

• wykorzystanie doświadczeń.

Podczas szczytu Sojuszu w Wilnie w 2023 r. powołana została Rada NATO - Ukraina, która zleciła opracowanie studium wykonalności, które rozważyłoby szczegółowe opcje utworzenia na terytorium sojuszniczym JATEC. Pozytywna decyzja Rady NATO - Ukraina o utworzeniu JATEC zapadła 15 lutego 2024 r., jednocześnie wskazując Bydgoszcz i znajdująca się tam infrastrukturę jako najbardziej odpowiednie miejsce do utworzenia jednostki.

Zgodnie z założeniami realizacja zadań przez JATEC ma przyczynić się do poprawy zdolności obronnych Ukrainy poprzez koordynację i realizację na szerszą skalę wsparcia szkolenia żołnierzy wojsk ukraińskich, a także wykorzystania wniosków i doświadczeń z wojny rosyjsko-ukraińskiej przez siły zbrojne państw Sojuszu.

Decyzje związane z formalnym powołaniem JATEC spodziewane są na trwającym w Waszyngtonie szczycie NATO. Prezydent Andrzej Duda, który w miniony czwartek (4 lipca) uczestniczył w odprawie z najwyższymi dowódcami wojskowymi w Centrum Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy, gdzie prowadzone są przygotowania do powstania JATEC, wyraził nadzieję, że będzie mogło ono uzyskać odpowiednie certyfikacje i rozpocząć pełną działalność w ciągu najbliższych dwóch lat.

Sonda
Czy NATO jest w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo?
Listen on Spreaker.