Elon Musk założył Partię Ameryki. Rozbije amerykański duopol?

2025-07-06 10:12

Miliarder i były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa Elon Musk ogłosił w sobotę (5 lipca) powstanie nowego ugrupowania o nazwie Partia Ameryki. Dzień wcześniej opublikował sondaż, w którym zapytał internautów, czy opowiadają się za utworzeniem nowej partii. Wbrew stereotypom w Stanach Zjednoczonych nie działają wyłącznie Partia Republikańska i Partia Demokratów. Partia Ameryki dołącza do licznego grona innych ugrupowań politycznych pozostając w cieniu duopolu.

Na co choruje Elon Musk? Odchudzał się zastrzykami i poprawiał zdrowie psychiczne

i

Autor: X Elon Musk @elonmusk/ Archiwum prywatne Na co choruje Elon Musk? Odchudzał się zastrzykami i "poprawiał zdrowie psychiczne"

„Stosunkiem dwa do jednego chcecie nowej partii politycznej i będziecie ją mieć! Jeśli chodzi o doprowadzanie naszego kraju do bankructwa poprzez marnotrawstwo i korupcję, żyjemy w systemie monopartyjnym, a nie w demokracji. Dziś powstaje Partia Ameryki, która odda wam waszą wolność” – napisał Musk w (własnym) serwisie X.

W piątek, gdy Amerykanie świętowali Dzień Niepodległości, Musk zapytał internautów na platformie X, czy opowiadają się za utworzeniem nowego ugrupowania – Partii Ameryki.

„Dzień Niepodległości to idealny czas, by zapytać, czy chcecie niepodległości od systemu dwupartyjnego (według niektórych monopartyjnego)! Czy powinniśmy utworzyć Partię Ameryki?” – zapytał miliarder Musk. I 65 proc. z 1,2 mln głosujących odpowiedziało: „tak!”.

Jednym ze sposobów byłoby skoncentrowanie się wyłącznie na dwóch lub trzech miejscach w Senacie i ośmiu do dziesięciu okręgach wyborczych do Izby Reprezentantów” - przekazał miliarder. Dodał, że zdobycie tylko kilku mandatów mogłoby „stanowić decydujący głos przy kontrowersyjnych ustawach”.

Musk już wcześniej sugerował utworzenie nowego ugrupowania politycznego w USA. W poniedziałek (30 czerwca), gdy ponownie skrytykował projekt ustawy budżetowej prezydenta, zapowiedział, że w razie jej przegłosowania w Stanach Zjednoczonych powstanie Partia Ameryki. Napisał też, że każdy członek Kongresu, który zagłosuje za ustawą budżetową, powinien się wstydzić. Chodzi o „jedną wielką piękną ustawę”, która łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów.

Musk, który był największym sponsorem kampanii wyborczej Donalda Trumpa, pod koniec maja zakończył pracę dla Białego Domu jako szef Departamentu Wydajności Rządu (DOGE).

Garda: PGZ inwestuje we wzrost produkcji
Portal Obronny SE Google News

Na początku czerwca doszło między nim a Trumpem do ostrej wymiany zdań. Miliarder nazwał prezydencki projekt ustawy budżetowej „paskudztwem”, poparł wezwanie do jego impeachmentu, a nawet insynuował, że Trump, wspólnie z miliarderem Jeffreyem Epsteinem, wykorzystywał nieletnie dziewczęta. Trump z kolei mówił, że jest „bardzo rozczarowany” swoim byłym bliskim doradcą. Ocenił, że Musk „oszalał” i zasugerował, że może zakończyć kontrakty zawarte między amerykańskim rządem i firmami Muska. Według prezydenta Musk jest zdenerwowany, ponieważ ustawa obetnie dopłaty do pojazdów elektrycznych.

Później Musk napisał, że „żałuje niektórych swoich postów” o prezydencie, przyznał, że „poszły za daleko” i – według mediów – rozmawiał z Trumpem, zanim publicznie wyraził skruchę.

Kilka zadań komentarza

W Stanach Zjednoczonych duopol partyjny jest i od ponad półtora wieku nikomu nie udaje się go rozmontować. W Polsce znacznie krócej mamy coś, co zdąża do amerykańskiego modelu. Przy czym Polacy wiedzą o istnieniu innych partii, ale już w stereotypowej polskiej świadomości tkwi przekonanie, że w USA są tylko dwa ugrupowania polityczne: Partia Republikańska (obecnie rządząca) i Partia Demokratyczna. A tymczasem jest ich kilkadziesiąt. Są źródła podające, że w USA działa 100 partii.

Obecny duopol trwa od lat 50. XIX w. Trzecia co do wielkości partia w USA -  Partia Libertariańska (Libertarian Party) - jest na czele peletonu, który goni i dogonić nie może dwóch liderów. Nic dziwnego, skoro dzieli ich dystans wielu kilometrów.

Partia Amerykańska, pozostając przy sportowych metaforach, może nie znajdzie się na końcu peletonu – pewnie wyprzedzi zawodników z Approval Voting Party (Partia Zatwierdzania Głosowania) czy Partię Reform (Reform Party). Może nawet zrówna się z trzecią co do znaczenia ekipą z Partii Libertariańskiej...

Należy liczyć, że partia Muska znacząco wyprzedzi American Nazi Party – istniejącą od 1959 r., a także Communist Party USA – założoną w 1919 r. Obie te partie, jak wszystkie inne w USA, funkcjonują na podstawie ochrony Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA, która gwarantuje wolność słowa i zgromadzeń.

Nawet skrajnie ideologicznie partie mają prawo istnieć, co jest siłą i paradoksem amerykańskiej demokracji. Zatem i partia Muska, choć dla wielu będzie jawić się jako kontrowersyjna, ma do tego pełne prawo.

A oto, czy Partia Ameryki dogoni demokratów i republikanów, to niech martwią się w USA. Nie Polakom to oceniać. A poza tym: kto zabroni bogatemu nawet partię zakładać?

Andrzej Bęben

Sonda
Partia Ameryki ma szansę zmienić układ sił politycznych w USA?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki