SKW wszczęła postępowanie kontrolne ws. generała Gromadzińskiego. Został odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu

2024-03-27 15:28

SKW wszczęła postępowanie kontrolne ws. generała Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera; został natychmiastowo odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu - czytamy w komunikacie na stronie MON.

Generał J. Gromadzinski

i

Autor: EUROCORPS Generał J. Gromadzinski

SKW wszczęła postępowanie kontrolne ws. generała Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera. Jak możemy przeczytać w komunikacie MON" "w związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju".

Jak czytamy dalej w komunikacie: "Dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania Dowództwa Eurokorpusu, na zajmowane przez gen. broni Jarosława Gromadzińskiego stanowisko w trybie natychmiastowym wyznaczony zostanie inny oficer".

Generał Jarosław Gromadziński objął dowodzenie Eurokorpusem w czerwcu 2023 roku, wcześniej pełnił funkcję zastępcą dowódcy grupy wsparcia Ukrainy ds. interoperacyjności (SAG-U). W latach 2018-2022 był dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W ostatnich miesiącach służył też w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja.W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych - mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa. Gen. Gromadziński był pierwszym Polakiem na stanowisku dowódcy tej struktury.

Eurokorpus współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa - decyzje dot. Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.

PO/PAP