PILNE! Premier sąsiada Polski postrzelony! Robert Fico walczy o życie w szpitalu!

2024-05-15 18:23

Wstrząsające wieści zza naszej południowej granicy! Jak poinformowała agencja informacyjna TASR, premier Słowacji Robert ​​Fico został postrzelony przed budynkiem w Handlovej, gdzie odbyło się posiedzenie rządu! Według dziennikarzy, którzy byli na miejscu zdarzenia, słychać było kilka strzałów. Fico został już przewieziony do szpitala, gdzie lekarza walczą o jego życie, zaś rzekomy napastnik został zatrzymany przez miejscową policję.

Robert Fico został postrzelony

i

Autor: Radovan Stoklasa/Reuters/Forum (2), AP Photo/Petr David Josek Robert Fico został postrzelony

Według informacji portalu Dennikn.sk strzały padły przed miejscowym Domem Kultury, gdzie obradował rząd. Premier Słowacji Robert Fico podszedł do osób czekających na niego przy budynku, i to wówczae paść miało kilka strzałów, a polityk upadł na ziemię. Napastnik został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Policja otoczyła teren, osoby znajdujące się w budynku, gdzie zaplanowane były obrady rządu zostały ewakuowane. - Na zewnątrz czekał tłum ludzi, a jeden z nich zaczął strzelać. Natychmiast został spacyfikowany i zatrzymany. Ochroniarze zabrali premiera - przekazał jeden ze świadków zdarzenia. - Kiedy rozległy się strzały prawie ogłuchłam - dodała anonimowa kobieta, która znajdowała się w tłumie.

SPRAWDŹ: Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico! Wideo ze zdarzenia krąży w sieci

Funkcjonariusze ochrony podnieśli premiera z ziemi i przenieśli go do samochodu, którym odjechali wraz z politykiem do szpitala. Świadek mówił portalowi, że widział "krwawe obrażenia" głowy i klatki piersiowej premiera Słowacji po tym, jak został postrzelony. Do tej pory nie poinformowano, w jakim jest stanie. Wiadomo jednak, że jedna z kul trafiła szefa słowackiego rządu w brzuch.

Tymczasem słowacki portal Pravda poinformował, że jego stan jest bardzo poważny!

Policja otoczyła kordonem okolicę, a dom kultury został ewakuowany.

W swojej pierwszej reakcji na strzelaninę prezydent Słowacji Zuzana Caputova wyraziła szok z powodu „brutalnego i bezwzględnego” ataku na premiera i życzyła mu sił, aby wyzdrowiał. Zdarzenie skomentował także wiceprzewodniczący parlamentu i przewodniczący partii Postępowa Słowacja Michal Šimečka. - Jestem wstrząśnięty i przerażony. Wierzymy, że premierowi nic się nie stanie i że ten straszny czyn zostanie wyjaśniony tak szybko, jak to możliwe - mówił.

Adam Bodnar zabrał głos ws. tego zdarzenia. - To, co się stało w stosunku do premiera Fico jest czymś, co nie mieści się w jakimkolwiek sformułowaniu. Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia - mówił.

SPRAWDŹ: Premier Robert Fico postrzelony w tłumie! Jest reakcja Donalda Tuska

Robert Fico, lider partii Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), po raz czwarty został premierem Słowacji w październiku 2023 roku. Wcześniej musiał opuścić to stanowisko w 2018 roku po protestach, wywołanych zabójstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Wcześniej stał na czele słowackiego rządu przez ponad 10 lat, a jego pozycja była niezachwiana. 

Słowacki portal aktuality.sk. dotarł do syna zamachowca, który oświadczył: - Nie mam pojęcia, co ojciec miał na myśli, co zaplanował i dlaczego tak się stało -  ocenił. Dopytany, jaki stosunek jego ojciec ma do polityka, przyznał: - Powiem tak, nie głosował na niego. To wszystko, co mogę na ten temat stwierdzić - powiedział. 

Przed spotkaniem z weteranami 2. Korpusu Polskiego i przed ich wylotem na uroczystości obchodów 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, premier Donald Tusk oświadczył: - Polska, Europa i świat znowu znalazły się na dramatycznym rozstaju dróg. Wszystko wskazuje na to, że potrzebujemy pełnej mobilizacji i przemyślanego patriotyzmu i odpowiedzialności za sprawy publiczne. Jestem poruszony, premiera Fico znam kilkanaście lat, w każdej chwili możemy spodziewać się rzeczy niesłychanych - powiedział szef polskiego rządu.

Trwa operacja Roberta Fico, a jego stan jest oceniany jako poważny i zagrażający życiu. Media słowackie podają, że lekarze mają kłopot: nie mogą zatamować krwawienia w jamie brzusznej. Jeden z pocisków trafił w brzuch premiera Fico.  

- Lekarze wciąż walczą o życie słowackiego premiera Roberta Fico; jego stan jest bardzo poważny – powiedział minister obrony Słowacji Robert Kaliniak. 

W czasie konferencji prasowej padły słowa o tym, że operacja nadal trwa i to już kolejną godzinę, a stan premiera jest zagrażający życiu, wręcz krytyczny. Minister spraw wewnętrznych Słowacji przekazał: - Premier Fico walczy. Lekarze zrobili wszystko co w ich mocy. Zdecydują najbliższe godziny. Dodał też, że podejrzewany jest motyw polityczny. 

Informację jest aktualizować na bieżąco.

Premier Słowacji Robert Fico postrzelony!
Źródło: PILNE! Premier sąsiada Polski postrzelony! Robert Fico w szpitalu walczy o życie