ESA wykorzystuje okręty podwodne do badań w przestrzeni kosmicznej. Space&Navy jako zgrany duet

2024-12-19 11:54

ESA, Portugalska Agencja Kosmiczna i Portugalska Marynarka Wojenna wykorzystują obecnie okręty podwodne do eksploracji podwodnej dla odtworzenia izolacji i wyzwań związanych z uwięzieniem w kosmosie.

Okręt podwodny

i

Autor: fot. Canva Pro

Okręty podwodne odtwarzają izolację, uwięzienie i wyzwania operacyjne misji kosmicznych, czyniąc je idealnymi do badania, w jaki sposób te warunki wpływają na członków załogi i do opracowywania strategii, które pomogą im poradzić sobie.

Podwodne ekspedycje służą jako analogi o wysokiej wierności do testowania nowych technik i gromadzenia danych w celu poprawy przyszłych misji lotów kosmicznych. Wyniki pomogą im śledzić markery stresu, takie jak kortyzol, a także monitorować zmiany w zdrowiu układu odpornościowego załogi.

ESA i jej międzynarodowi partnerzy od ponad dwóch dekad korzystają z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do przeprowadzenia setek eksperymentów, w tym badania wpływu lotów kosmicznych na zdrowie ludzkie.

Integracja wiedzy ze społecznościami badawczymi, podwodnymi i astronautami może napędzać innowacje w opiece zdrowotnej na stacjach polarnych, rozmieszczenia wojska, wyprawach turystycznych, populacjach żyjących w długotrwałej ciemności, a nawet operacjach górniczych. Odkrycia mogą dotyczyć zaburzeń klinicznych, takich jak sezonowe zaburzenia afektywne, depresja i zaburzenia snu. Misja SubSea oznacza początkową fazę projektu mającego na celu rozszerzenie zakresu badań na kolejnych etapach.

Pod-Sea doskonale wpisuje się w rosnącą koncentrację Portugalii na działalności analogowej i medycynie kosmicznej” – mówi Ricardo Conde, prezes Portugalskiej Agencji Kosmicznej. Portugalia ma kilka naziemnych analogów, takich jak wulkan Capelinhos i Barreiro da Faneca na Azorach i Wyspach Selvagens na Maderze. Miejsca te przypominają warunki znalezione na ciałach niebieskich, takich jak Księżyc i Mars.

Garda: kmdr Witkiewicz o Orce
Sonda
Czy okręty podwodne to przyszłość w kwestii badania przestrzeni kosmicznej?