Chiński system obrony powietrznej zestrzelił SCALP-EG? Incydent z Rafale w tle

2025-05-14 13:20

Obrona powietrzna Pakistanu przechwyciła francuski pocisk manewrujący SCALP-EG. Islamabad dokonał tego prawdopodobnie za pomocą chińskich systemów obrony powietrznej, które są na ich wyposażeniu. Zestrzelenie francuskiego pocisku manewrującego produkcji MBDA jest nie lada wyzwaniem i jednocześnie, pokazuje, że systemy OPL z Chin mogą potencjalnie mierzyć się z zachodnim uzbrojeniem.

SCALP-EG

i

Autor: MBDA / materiały prasowe (2)

Pakistan korzysta z chińskich zestawów obrony powietrznej zarówno tej starszej jak i nowej generacji. W ich skład wchodzą m.in. HQ-9P jako eksportowa wersja, który jest systemem opartym technologicznie o rosyjskie zestawy S-300 i S-400. Jest to zestaw, który z dużym prawdopodobieństwem mógłby zestrzelić francuski pocisk manewrujący.

Pocisk manewrujący SCALP-EG miał zostać wystrzelony z myśliwca Rafale, który jest jedynym samolotem w Indyjskich Siłach Powietrznych, mający możliwość przenoszenia tego rodzaju uzbrojenia. Indie otrzymały pociski SCALP-EH w ramach pierwszego kontraktu na francuskie samoloty, a eksperci szacują, że dostarczono około 150 sztuk, chociaż dokładna liczba pozostaje nieujawniona.

Analizując opublikowane przez "Defence Pakistan" na serwisie X zdjęcia można dostrzec fragmenty zestrzelonego pocisku, w tym m.in. sekcje kadłuba i głowicę BROACH używaną właśnie we francuskich pociskach manewrujących. Jest to głowica, która została opracowana przez BAE Systems, mająca wagę od 400 do 450 kg i została zaprojektowana do penetracji i niszczenia silnie ufortyfikowanych celów, takich jak bunkry, centra dowodzenia, lotniska i instalacje strategiczne.

Kolejne zdjęcia pokazują francuski silnik turboodrzutowy, Microturbo TRI 60-30, uchwycony z alternatywnej perspektywy. Uważa się, że skrzydłowy pocisk został wystrzelony z myśliwca Rafale, który miał zostać zestrzelony w nocy z 7 maja 2025 roku.

Użycie chińskich zestawów przeciwlotniczych do zestrzelenia SCALP-EG można uznać za prawdopodobne, chociaż nie pewne. Nie mniej konflikt na linii Indie-Pakistan był doskonałym poligonem doświadczalnym dla chińskiego uzbrojenia na zachodnich systemach, jednocześnie nie angażując W niego samych Chin. Wnioski wobec Pekinu są dwa, po pierwsze to oni są największym wygranym tego konfliktu, mogąc testować systemy uzbrojenia rodzimej produkcji w warunkach bojowych, za pomocą nie swoich działań. Po drugie pierwsze wnioski pokazują, że ich systemy mogą realnie zwalczać zachodnie uzbrojenie, co jest istotną informacją dla firm zbrojeniowych z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Portal Obronny SE Google News