Wielonarodowe Siły na Ukrainie. Brytyjski minister obrony: plany są gotowe

2025-07-18 9:01

Brytyjski minister obrony John Healey ogłosił, że plany dotyczące Wielonarodowych Sił na Ukrainie są już gotowe. Inicjatywa ta, prowadzona przez Wielką Brytanię i Francję, ma na celu wsparcie Ukrainy po zawieszeniu broni. Struktura dowodzenia została uzgodniona, a Wielka Brytania już przekazała Kijowowi znaczną pomoc wojskową.

Spis treści

  1. Struktura Dowodzenia Wielonarodowych Sił na Ukrainie
  2. Wielka Brytania wspiera Ukrainę finansowo i militarnie
  3. Rosyjska ofensywa i ukraińskie ataki

Struktura Dowodzenia Wielonarodowych Sił na Ukrainie

Healey podczas wystąpienia przed Izbą Gmin ujawnił szczegóły dotyczące struktury dowodzenia przyszłych Wielonarodowych Sił na Ukrainie. Ponad 200 planistów wojskowych z 30 krajów finalizuje pierwszą fazę prac nad strategią wsparcia Ukrainy. Brytyjski minister obrony wyjaśnił, że trzygwiazdkowa kwatera główna w Paryżu będzie dowodzić przez pierwsze 12 miesięcy. Po tym czasie zostanie przeniesiona do Londynu, który wówczas przejmie dowodzenie. Funkcjonujące natomiast w Kijowie centrum koordynacyjne będzie dowodzone przez brytyjskiego oficera dwugwiazdkowego.

Siły te skupią się na modernizacji ukraińskich wojsk lądowych, wsparciu patroli powietrznych oraz zapewnieniu bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.

„Uzgodniono już struktury dowodzenia i kontroli wojskowej dla przyszłych Wielonarodowych Sił w Ukrainie” – powiedział Healey.

Wielka Brytania wspiera Ukrainę finansowo i militarnie

Wielka Brytania aktywnie wspiera Ukrainę, przekazując znaczące środki finansowe i sprzęt wojskowy. Healey poinformował, że w tym roku Londyn przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 4,5 mld funtów, z czego już dostarczono sprzęt za 2,26 mld funtów.

Ponadto, w 2025 roku, we współpracy z Niemcami, Wielka Brytania dostarczy armii ukraińskiej pociski przeciwlotnicze, a od marca dodatkowo prawie 50 tys. dronów. Kolejne 40 mln funtów zostanie przekazane przez Zjednoczone Królestwo Ukrainie w ramach sojuszu NATO.

Rosyjska ofensywa i ukraińskie ataki

Healey zwrócił uwagę na intensyfikację działań wojennych w czerwcu, kiedy to siły rosyjskie zajęły ponad 550 km kwadratowych terytorium Ukrainy. Jednocześnie podkreślił, że siły ukraińskie nadal atakują głęboko na terytorium Rosji.

Przykładem jest operacja „Pajęczyna”, w wyniku której uszkodzono 41 bombowców dalekiego zasięgu, które zagrażały nie tylko Ukrainie, ale i NATO. Polityk określił straty poniesione przez Moskwę jako „katastrofalne”, szacując, że od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji w lutym 2022 r. zginęło lub zostało rannych ponad milion rosyjskich żołnierzy, w tym ok. 240 tys. od początku tego roku.

„Rok skrupulatnego planowania doprowadził do uszkodzenia 41 bombowców dalekiego zasięgu, czyli samolotów, które zagrażały nie tylko Ukrainie, ale i NATO” – powiedział Healey.

Minister zwrócił również uwagę na intensywne ataki rosyjskich wojsk z użyciem dronów. Tylko w lipcu rosyjskie wojsko zaatakowało cele ukraińskie ponad 3200 dronami, przy czym w czerwcu było ich ok. 5 tys., a w maju 4 tys.

„Tydzień temu, 9 lipca, odnotowano największy atak powietrzny w czasie wojny, Rosja wystrzeliła ponad 700 dronów szturmowych w ciągu jednej nocy” – dodał Healey.

Sonda
Czy Wielonarodowe Siły na Ukrainie powinny pilnować pokoju po zakończeniu wojny?
Portal Obronny SE Google News