Spis treści
- Pesymizm Kremla przed negocjacjami
- Dotychczasowe rundy negocjacji i ich efekty
- Rozbieżne stanowiska stron w sprawie zawieszenia broni
- Historia stambulskich negocjacji
O planowanych rozmowach poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zaznaczając, że propozycja wyszła ze strony ukraińskiej i została przekazana Moskwie przez Rustema Umierowa, szefa delegacji ukraińskiej i sekretarza ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO). Zełenski potwierdził, że spotkanie odbędzie się 23 lipca w Turcji, która pełni rolę mediatora w tych rozmowach.
Pesymizm Kremla przed negocjacjami
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, studzi jednak entuzjazm, twierdząc, że nie ma podstaw do oczekiwania przełomu. Podkreślił, że Moskwa zamierza konsekwentnie realizować swoje interesy i wypełnić zadania, które postawiła sobie na początku konfliktu. Pieskow dodał, że skład rosyjskiej delegacji pozostaje bez zmian. Podczas poprzedniej rundy rozmów, która odbyła się 2 czerwca, delegacji przewodził doradca Kremla, Władimir Miedinski.
Dotychczasowe rundy negocjacji i ich efekty
Wcześniej w tym roku odbyły się już dwie rundy negocjacji między Ukrainą a Rosją, obie w Stambule – 16 maja i 2 czerwca. Dotychczasowe rozmowy doprowadziły jedynie do serii wymian jeńców wojennych i zwrotu ciał poległych żołnierzy. Kwestie humanitarne były jedynymi, co do których strony zdołały osiągnąć porozumienie.
Rozbieżne stanowiska stron w sprawie zawieszenia broni
Podczas drugiej rundy w czerwcu obie strony wymieniły się memorandami dotyczącymi porozumienia o zawieszeniu broni, które zawierały jednak rozbieżne warunki. Jak podkreślono, treść rosyjskiego memorandum jest równoznaczna z kapitulacją Ukrainy.
Rosja domaga się wycofania wojsk ukraińskich z czterech obwodów Ukrainy, częściowo okupowanych przez Rosję, uznania Krymu, Donbasu i innych okupowanych terytoriów za część Rosji, zniesienia sankcji zachodnich, przeprowadzenia wyborów na Ukrainie, uznania języka rosyjskiego za język państwowy, ograniczenia liczebności armii ukraińskiej i rezygnacji ze wstąpienia do sojuszy wojskowych.
Ukraina nalega na całkowite przerwanie ognia i wypracowanie gwarancji bezpieczeństwa z udziałem wspólnoty międzynarodowej. Kijów nie zgadza się na żądanie neutralności, uznanie władzy Rosji nad terytoriami ukraińskimi ani na ograniczenia liczebności sił zbrojnych.
Historia stambulskich negocjacji
Negocjacje 16 maja odbywały się w pałacu Dolmabahce w Stambule, podobnie jak pierwsze ukraińsko-rosyjskie negocjacje w 2022 roku. Na rozmowy 2 czerwca wybrano inną byłą rezydencję – Ciragan, gdzie dziś mieści się hotel.
Mimo trudnej sytuacji i rozbieżnych stanowisk, kolejna runda negocjacji daje nadzieję na choćby minimalny postęp w kierunku deeskalacji konfliktu.
