Ukraina, szuka stosunkowo taniego sprzętu wojskowego na każdym możliwym rynku. Niedawno, co przypomniał portal Africaintelligence zwróciła się do Abudży z prośbą o zbadanie możliwości nabycia śmigłowców Mi-24 pamiętających czasy sowieckie. Marszałek nigeryjskiego lotnictwa, Hasan Abubakar, od kilku lat modernizujący krajową flotę, sądził, że pozbędzie się starego sprzętu i jeszcze na tym zarobi. Zaoferował Kijowowi sprzedaż trzech ciężkich śmigłowców szturmowych Mi-24V, w kodzie NATO - Hind. Dwanaście podobnych maszyn przekazała niedawno Ukrainie Północna Macedonia.
Przed zakupem Ukraina poprosiła AAL Group, firmę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich specjalizującą się w naprawie i konserwacji śmigłowców i samolotów, o przeprowadzenie audytu oferowanych przez Nigerię maszyn. Okazało się, że żaden z trzech śmigłowców nie wzbił się w powietrze od niemal dziesięciu lat. Wszystkie były mocno skorodowane i brakowało im kluczowych części, w tym wirników i systemów umożliwiających lądowanie, co sprawiało, że nie były zdolne do lotu. Transakcja została zerwana.
Nigeria śmigłowce serii Mi niemal ćwierć wieku temu sama kupiła od Ukrainy i Białorusi. Niektóre z nich są obecnie w takim stanie, że służą za wartownię przy bramie największej nigeryjskiej bazy lotniczej w Port Harcourt. Ale Nigeria modernizuje swoje siły powietrzne i konsekwentnie rozbudowuje swoją flotę. Przed dwoma laty zamówiła sześć śmigłowców T129 ATAK wyprodukowanych przez turecką państwową firmę Turkish Aerospace Industries. Maszyny te właśnie wylądowały w nigeryjskiej bazie wojskowej.
Dodatkowo Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż Nigerii 12 śmigłowców Bell AH-1Z Viper, które oferują najnowocześniejszą technologię i ulepszone możliwości bojowe.
NAF ma również otrzymać samoloty Leonardo M-346FA z Włoch, które będą pełnić zarówno rolę szkoleniową, jak i lekkich myśliwców szturmowych, co jeszcze bardziej zmodernizuje nigeryjskie siły powietrzne.
W 2024 r. siły te miały ponad 18 tys. personelu, 117 samolotów, 55 śmigłowców i siedem ciężkich dronów bojowych. Pod tym względem w Afryce wyprzedza je jedynie Egipt.
Polecany artykuł:
Nigeria ma bogate doświadczenie w wykorzystaniu śmigłowców w walce z wrogiem, który zna się na asymetrycznej wojnie - grupą dżihadystów Boko Haram. Wcześniej siły powietrzne Nigerii odegrały ważną rolę w misjach pokojowych w Liberii, gdy na przełomie wieków XX i XXI przez ten zachodnioafrykański kraj przetoczyły się dwie wojny domowe, które pochłonęły około 250 tys. istnień ludzkich. Nigeryjskie lotnictwo dostarczało też pomoc i materiały pomocowe krajom w Afryce Zachodniej podczas pandemii COVID-19, epidemii Eboli i innych sytuacji kryzysowych, takich jak na przykład powodzie.
PAP
Polecany artykuł: