Francja podjęła decyzję. Sfinansuje haubice Caesar dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów

2025-05-12 15:00

Francja zamierza wykorzystać dochody z zamrożonych rosyjskich aktywów, aby utrzymać około 60 francuskich haubic Caesar dostarczonych Ukrainie. Jak powiedział minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noel Barrot, dzięki wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów, Francja będzie w stanie zapewnić ciągłą konserwację haubic Caesar.

Haubica Caesar

i

Autor: Armée de Terre / Facebook Haubica Caesar

Spis treści

  1. Francja wykorzysta zamrożone aktywa Rosji
  2. Cezar dla Ukrainy
  3. Francja przyspiesza produkcję CAESARów
  4. Caesar

Francja wykorzysta zamrożone aktywa Rosji

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noel Barrot oświadczył, że dzięki wykorzystaniu dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, Francja będzie w stanie zapewnić ciągłą konserwację haubic Caesar, które dostarczyła Ukrainie.

„Mobilizując dochody z zamrożonych rosyjskich aktywów, Francja będzie w stanie - za pośrednictwem KNDS - zapewnić ciągłą konserwację haubic Cezar, które dostarczyła Ukrainie, aby pomóc odeprzeć rosyjskie ataki” - powiedział minister spraw zagranicznych Jean-Noel Barrot.

Unia Europejska wcześniej zatwierdziła wykorzystanie wpływów z unieruchomionych rosyjskich funduszy w celu wsparcia obrony Ukrainy. Francja jest jednym z pierwszych krajów, które zoperacjonalizowały tę politykę w formie bezpośredniego wpływu na wsparcie Ukrainy.

Poza tym jak oświadczyła 9 maja podczas spotkania Kaja Kallas, ​​Unia Europejska zobowiązała się przeznaczyć dodatkowy miliard euro na wzmocnienie ukraińskiego przemysłu obronnego.

„Chcemy pokoju, a obecnie jedyną przeszkodą na drodze do pokoju jest Moskwa, paradująca pod nazwiskiem Władimir Putin ” – powiedział Barrot, dodając, że należy wywrzeć presję na rosyjskiego przywódcę, aby zgodził się na zawieszenie broni.

Oświadczenie to pojawiło się podczas wizyty ministrów spraw zagranicznych UE we Lwowie. Według UE, od początku wojny Unia Europejska i kraje G7 zamroziły aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości około 300 miliardów euro (327 miliardów dolarów), a także aktywa prywatne, takie jak jachty i nieruchomości.

Huta Stalowa Wola - ASH Krab

Cezar dla Ukrainy

Francja uruchomiła „koalicję artyleryjską” dla Ukrainy w styczniu 2024 r., której współprzewodniczącymi są francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu i jego ukraiński odpowiednik Rustem Umierov. W ramach koalicji Paryż zobowiązał się dostarczyć 78 haubic Cezar.

Niedawno pisaliśmy na podstawie raportu Narodowej Komisji Obrony i Sił Zbrojnych francuskiego parlamentu pt: "Artyleria w świetle nowego kontekstu strategicznego", że od 2022 roku do 2024 roku, ukraińskie siły zbroje utraciła jak na razie 10% z otrzymanych systemów artyleryjskich CAESAR.

W raporcie niestety nie padano konkretniej liczby jeśli chodzi o straty, ale szacując, że Ukraina otrzymała w sumie 78 haubic CAESAR, to można sądzić, że mogła utracić 7-8 haubic francuskich. Jak zauważa ukraiński portal Defense Express - "liczba ta wydaje się zaskakująco niska, biorąc pod uwagę intensywność wojny i działań przeciwko artylerii na Ukrainie". Dla porówania, portal osintowy oryx zajmującego się liczeniem strat rosyjskich i ukraińskich na froncie, według jego wyliczeń Kijów miał utracić - 11 sztuk Caesarów 6x6 oraz 1 sztukę Caesar 8x8.

Jak zauważono w raporcie mimo tego, że system artyleryjski z Francji jest jednym z najmniej zniszczonych artylerii na froncie, to wojna uwypukliła bardzo duże zużycie luf. Jak podkreślono w raporcie: „przyspieszone zużycie broni na Ukrainie, spowodowane ekstremalną szybkostrzelnością i systematycznym wykorzystywaniem maksymalnych zasięgów, wymaga szybkich krajowych zdolności przemysłowych w zakresie regeneracji luf”. Co ciekawe według informacji francuskiego dziennika Le Monde z 20 kwietnia, francuski KNDS wysyła obecnie 90% luf do haubic Caesar na Ukrainę.

Francja przyspiesza produkcję CAESARów

Na początku kwietnia francuskie media informował, że KNDS France zwiększył swoją produkcję w 2024 r. do sześciu systemów CAESAR miesięcznie, aby osiągnąć osiem miesięcznie w 2025 r. Celem jest wyprodukowanie od 70 do 80 systemów artyleryjskich CAESAR w ciągu tego roku. KNDS zamierza dalej zwiększać swoje moce produkcyjne, planując produkcję 12 samobieżnych systemów artyleryjskich CAESAR miesięcznie do 2026 r. Ten wzrost jest napędzany rosnącym popytem międzynarodowym i oczekiwaniem na potencjalne zamówienia na dużą skalę z Francji w kontekście rozwijającej się gospodarki wojennej.

Caesar

Caesar to podstawowy system artyleryjski kalibru 155 mm dostarczany przez krajowy przemysł Armee de Terre, ale również w znaczniej liczbie przekazany na Ukrainę i dostarczany licznym odbiorcom na świecie. Po opracowaniu dla sił zbrojnych Republiki Czeskiej, wersji haubicy Caesar na podwoziu Tatra w układzie 8x8, część klientów decyduje się na ten wariant. Od wersji „francuskiej” na podwoziu 6x6 Renault Sherpa różni się on przede wszystkim większym zapasem amunicji. Na eksport oferowane było też podwozie Unimog 6x6.

Uzbrojenie Caesara stanowi haubica 155 mm z lufą długości 52 kalibrów, dzięki czemu donośność maksymalna wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem. System może korzystać z szerokiej gamy pocisków, w tym klasycznych odłamkowo-burzących, pocisków o zwiększonym zasięgu z gazogeneratorem dennym, przeciwpancernych typu BONUS czy też nowych kierowanych pocisków Katana.

Portal Obronny SE Google News