Biały Dom ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy. Są w nim rakiety do systemów Patriot, HIMARS i amunicja artyleryjska

2024-07-04 9:49

Biały Dom ogłosił w środę (3 lipca) nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart łącznie 2,3 mld dolarów. W ramach nowej transzy USA przekażą m.in. amunicję artyleryjską, rakiety do systemów HIMARS i systemów obrony powietrznej ze swojego arsenału, a także zakupią dla Ukrainy duże liczby pocisków do systemów Patriot i NASAMS

M142 HIMARS

i

Autor: Latvijas Armija/Flickr.com HIMARS to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności, zapewniający zasięg rażenia na dystansie około 300 kilometrów. Wyrzutnie stały się słynne po tym, jak skuteczne okazały się w wojnie w Ukrainie. Jeszcze w tym roku pierwsze wyrzutnie trafią do Polski. MON planuje zakup łącznie aż 500 sztuk.

Jak ogłosiła w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, w nowym pakiecie znajdzie się głównie amunicja do najważniejszych systemów używanych przez ukraińską armię - HIMARS, artylerii, systemów obrony powietrznej HAWK, haubic kalibru 155 m i 105 mm, moździerzy, a także pociski przeciwpancerne TOW, Javelin i granatniki AT-4. Ponadto Ukraina otrzyma systemy nawigacji w powietrzu i inny sprzęt lotniczy.

Poza sprzętem przekazywanym bezpośrednio z amerykańskich składów USA kupią też dla Ukrainy pociski do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS o wartości 2,2 mld dol. Jak podał Pentagon, rakiety trafią na front wedle przyspieszonego harmonogramu dzięki decyzji o objęciu priorytetem dostaw dla Ukrainy kosztem niektórych innych państw zamawiających te pociski. Łącznie warty 2,35 mld dol. pakiet jest jedną z największych dotychczas przyjętych sześćdziesięciu transz.

CELEM PUTINA JEST ZNISZCZENIE UKRAINY! Prof. Jan Malicki

O wzmocnieniu obrony ukraińskiego nieba rozmawiali w środę telefonicznie szefowie dyplomacji USA i Ukrainy, Antony Blinken i Dmytro Kułeba. Jak podał Departament Stanu, obaj omówili m.in. "rozwiązania, by zwiększyć odporność i bezpieczeństwo energetyczne" Ukrainy przed zimą. Blinken wyraził też poparcie dla podejmowanych przez Ukrainę reform mających zbliżyć ją do członkostwa w UE i NATO.

PAP