Nowy zespół ds. współpracy obronnej UE-Ukraina
Andrius Kubilius podkreślił, że UE może skorzystać na współpracy z Ukrainą bardziej niż Ukraina.
“W przyszłości, kiedy Europa będzie musiała wziąć całą odpowiedzialność za swoją obronność, Ukraina będzie najważniejszą częścią europejskiej architektury bezpieczeństwa” - zaznaczył Kubilius.
Zadaniem nowego zespołu będzie wypracowanie konkretnych projektów dotyczących wspólnych zamówień i wspólnej produkcji.
Wsparcie finansowe dla przemysłu zbrojeniowego
Zespół ma pomóc unijnym i ukraińskim firmom zbrojeniowym w dostępie do źródeł finansowania, takich jak unijny pakiet pożyczek SAFE i Europejski Program Przemysłu Obronnego (EDIP).
“Ukraina może skorzystać z potencjału produkcyjnego i zasobów finansowych UE, a także najnowocześniejszych technologii, platform pancernych, myśliwców i baterii obrony powietrznej” - zaznaczył Kubilius.
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas ogłosiła, że UE przeznaczy 1 mld euro na ukraiński przemysł zbrojeniowy.
Atuty ukraińskiego przemysłu obronnego
Kubilius wskazał na trzy duże atuty ukraińskiego przemysłu obronnego: niższe koszty produkcji, zdolność do gwałtownego przyspieszenia produkcji sprzętu wojskowego oraz innowacyjność, zwłaszcza w produkcji dronów.
“Jednak to też UE ogromnie skorzysta na integracji. Ukraiński przemysł jest szybki, nowoczesny i zdolny do wyprodukowania unikatowych produktów” - zaznaczył Kubilius.
Komisarz podkreślił, że Ukraina produkuje dwa razy taniej niż UE i jest zdolna do gwałtownego przyspieszenia produkcji.
Inwestycje europejskich firm w Ukrainie
Wiele europejskich firm zbrojeniowych decyduje się obecnie na inwestowanie w Ukrainie, co zdaniem komisarza stanowi podstawę do dalszej integracji.
Niemiecki Rheinmetall będzie produkować w Ukrainie pojazdy wojskowe, systemy obrony przeciwlotniczej i amunicję, francuski Thales - radary i sprzęt do walki elektronicznej, a norwesko-fiński Nammo - pociski artyleryjskie i moździerzowe.
“Fundamenty zostały już położone. Teraz musimy na nich budować” - zaznaczył Kubilius.
Wojna dronów i europejskie bezpieczeństwo
Kubilius zwrócił uwagę na znaczenie dronów w nowoczesnej wojnie i zagrożenie ze strony agresora.
“W dzisiejszym świecie istnieją dwie potężne siły militarne o sprawdzonych zdolnościach do prowadzenia nowoczesnej wojny dronów. Jedna armia dronów broni Ukrainy i jednocześnie nas. Druga armia dronów, należąca do agresora, przygotowuje się do agresji przeciwko państwu członkowskiemu UE lub NATO” - zaznaczył.
