Udana wizyta polskiej delegacji w Turcji. Będzie współpraca przemysłu zbrojeniowego obu krajów?

2024-08-26 16:58

Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) Marcin Kulasek podsumował wizytę polskiej delegacji MAP, MON i przemysłu zbrojeniowego w Turcji. Jak napisał na platformie X sekretarz stanu „dalsze intensywne rozmowy o współpracy będą kontynuowane w ramach nadchodzącego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach w dniach 3-6 września 2024 roku". Czy w czasie MSPO można się spodziewać umów zbrojeniowych lub oficjalnego nawiązania współpracy?

Polska delegacja MAP i MON w Turcji

i

Autor: Marcin Kulasek / X Polska delegacja MAP i MON w Turcji

W dniach 17-22 sierpnia br. wspólna delegacja Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) oraz Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), oraz przemysłu zbrojeniowego odbyła wizytę w Republice Turcji, gdzie odwiedziła zakłady produkcyjne tamtejszego przemysłu obronnego. MAP reprezentował sekretarz stanu Marcin Kulasek, MON sekretarz stanu Paweł Bejda. Towarzyszyła im liczna delegacja obejmująca m.in. zastępcę Szefa Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Gen. Dariusz Łukowski czy Szefa Agencji Uzbrojenia Artur Kuptel. Obecni byli także przedstawiciele Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON oraz attaché Obrony RP w Republice Turcji płk Adam Grzymkowski i płk Radosław Ejnik. Polską delegację zasilili również przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), prezes zarządu Krzysztof Trofiniak oraz członkowie zarządu Piotr Zawieja i Jan Grabowski.

Polską delegację przyjęła Agencja Przemysłu Obronnego, która odpowiedzialna jest za nadzór i rozwój tureckich spółek zbrojeniowych.

Jak napisał sekretarz stanu Marcin Kulasek, Polska delegacja miała okazję wizytować takie zakłady tureckie jak Aselsan, Otokar, Baykar czy stocznię Sefine Shipyard. Polską delegację przyjął także Szef Agencji Przemysłu Obronnego Turcji profesor Haluk Görgün. Polska delegacja spotkała się także z wiceministrem obrony narodowej Turcji dr. Celal Sami Tüfekçi.

NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ Z WIZYTY POLSKIEJ DELGACJI W TURCJI, A DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD ZDJĘCIAMI:

Jak napisał Marcin Kulasek:

Podczas wizytowania zakładów produkcyjnych znaczną część rozmów poświęciliśmy perspektywie współpracy spółek obronnych obu krajów. Strona turecka wyraziła żywotne zainteresowanie podjęciem długofalowej i strategicznej współpracy z polskim sektorem obronnym, opartej na wymianie technologii i ustanowieniu nowych zdolności produkcyjnych w Polsce. Polska delegacja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i wdzięcznością wobec liczby i rangi uczestników delegacji. Obie strony wskazały priorytetowe obszary do dalszych rozmów w przedmiocie potencjalne współpracy, tj. bezzałogowe platformy powietrzne oraz morskie, technologie radarowe czy ciężkie pojazdy opancerzone. Podczas wizyty okazało się, że przedstawiciele rządu oraz przemysłu tureckiego mają dobre rozeznanie co do oferowanych przez polskie spółki obronne systemów uzbrojenia i są pod dużym wrażeniem ich zdolności i potencjału do dalszego rozwoju.

2024_03_21_Garda - Artur Kuptel

Według wpisu na X polska i turecka strona ustaliły, że dalsze intensywne rozmowy o współpracy będą kontynuowane w ramach nadchodzącego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach w dniach 3-6 września 2024 r.

Jak napisał MAP cytując Marcina Kulaska

Jestem pod dużym wrażeniem poziomu, jaki prezentuje turecki przemysł obronny oraz jednocześnie pozytywnie zbudowany zainteresowaniem strony tureckiej kooperacją z naszymi spółkami zbrojeniowymi, a warto dodać, że rozmawiamy o strategicznej, długofalowej współpracy – powiedział wiceminister Marcin Kulasek.

Jak tłumaczył dalej sekretarz stanu:

Razem z MON szukamy dla sektora sprawdzonych partnerów do rozwoju. Dzisiaj polskie spółki obronne to atrakcyjny partner dla największych zakładów zbrojeniowych na świecie. Moją intencją od początku tej wizyty było przekonanie tureckich partnerów do połączenia sił naszych przemysłów obronnych w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań. Przy okazji dowiedziałem się, że stronie tureckiej doskonale znane są systemy produkowane w spółkach takich jak HSW S.A., Fabryka Broni Łucznik - Radom, PiT-Radwar czy PCO S.A. – tłumaczy wiceszef MAP.

W 2022 roku, w czasie targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, Turcja była wiodącym krajem w czasie targów, gdzie prezentowała swoje produkty. Wiele firm z Turcji w tym ASELSAN i ROKETSAN. Według SIPRI, w 2022 r. całkowity eksport broni przez Turcję był wart około 400 mln USD, co stanowi gwałtowny wzrost z 20 mln USD w 2000 r., tym samym Turcja plasuje się na 11. miejscu wśród największych światowych dostawców uzbrojenia. Zależność od podmiotów zewnętrznych drastycznie spadła, z importu około 80% produktów obronnych do zaledwie 20% w 2022 roku.

Sonda
Czy turecki przemysł ma coś do zaoferowania Polsce?
Listen on Spreaker.