Rosja z nową partią samolotów. To główne samoloty Rosjan na Ukrainie

2024-06-17 15:45

Rosyjska firma United Aircraft Corporation przekazała Siłom Powietrznym Federacji Rosyjskiej kolejną partię bombowców frontowych Su-34 – informuje TASS, powołując się na doniesienia Rostechu. Samoloty te są używane w wojnie na Ukrainie podkreślił zastępca dyrektora generalnego Rostec Wladimir Artyakow.

Jak możemy przeczytać na TASS, który cytuje Rostec: „United Aircraft Corporation dostarczyła partię bombowców frontowych Su-34 dla Ministerstwa Obrony w ramach zamówienia na broń. Samoloty zostały dostarczone żołnierzom po próbach fabrycznych”. Zastępca dyrektora generalnego Rostec Wladimir Artyakow powiedział, że bombowce są intensywnie wykorzystywane w operacji na Ukrainie. "Możliwości samolotów pozwalają pilotom wykonywać misje w dowolnym teatrze działań wojennych z wykorzystaniem broni kierowanej i niekierowanej" - powiedział. Dyrektor generalny UAC Jury Slyusar powiedział z kolei, że korporacja zwiększa produkcję samolotów bojowych. "Aktualizujemy procesy technologiczne i biznesowe oraz znajdujemy dodatkowe rezerwy, aby zwiększyć produkcję" - powiedział, dodając, że zatrudniany jest nowy personel w postaci 600 pracowników.

Amerykański F-16 ILA 24

Niestety w komunikacie nie podano ile samolotów, zostało przekazanych. Na nagraniu, które ukazało się na platformie X, możemy zauważyć dwa Su-34, które są zaparkowane, a następnie widzimy, jak dwa startują. Można więc sądzić, że przekazano dwa samoloty Su-34. Jeśli taki jest stan rzeczywisty, to na razie rosyjskie lotnictwo otrzymało cztery Su-34. Jak przypomina ukraiński portal Militarnyi nowe samoloty dostarczono w ramach realizowanego od 2019 roku zamówienia. Portal także zauważa, że moce produkcyjne fabryki pozwalają na dostawę dwóch samolotów tego typu raz na kwartał.

Przez to jak było już wspomniane, że samolot jest bardzo mocno wykorzystywany na Ukrainie, to Rosja straciła już około od 20 do 26 samolotów Su-34. 11 czerwca poinformowano, że Su-34 Rosyjskich Sił Powietrznych rozbił się podczas planowanej misji szkoleniowej w górzystym obszarze Osetii Północnej. W wyniku katastrofy zginęło dwóch członków załogi. 15 czerwca szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Kyryło Budanow potwierdził w rozmowie z The War Zone, że lotnisko w Mrozowsku w obwodzie rostowskim w Rosji zostało zaatakowane, a jest miejscem stacjonowania dziesiątek myśliwców bombardujących Su-34. Atak spowodował pewne szkody, ale ich pełny zakres jest obecnie niejasny.

Zdjęcia uzyskane od Planet Labs pokazują, że pokrywa jedynego schronu dla wielu samolotów w bazie, znajdującego się na płycie postojowej, została wysadzona w powietrze, odsłaniając dwa myśliwce bombardujące Su-34. Samoloty te prawdopodobnie doznały pewnych uszkodzeń. Hangar ten mógł być głównym celem dla ukraińskich dronów. Ukraiński wywiad twierdził na początku kwietnia, że rosyjska flota składa się z około 100 samolotów Su-34 i myśliwców wielozadaniowych Su-35.

Samolot Su-34, jest jednym z nowszych i bardziej zaawansowanych rosyjskich samolotów, który zastępuje flotę starzejących się samolotów Su-24. Samolot jest dwumiejscowy i dwusilnikowy zaprojektowany do skutecznego atakowania wrogich celów naziemnych i powietrznych w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych. Samolot jest głównie używany jako maszyna uderzeniowa dalekiego zasięgu. Najnowszy wariat Su-34M ma zamontowany system nawigacyjno-celowniczy K-102M z radarem Sz-141M oraz mocniejszy silnik Saturn AL-41F1S, który dotychczas był montowany w samolotach Su-35S i Su-57.

Su-34 posiada uzbrojenie rakietowe dalekiego zasięgu powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Na jego wyposażeniu jest jedno działko Gsz-301 kal. 30 mm, samolot jest zdolny do przenoszenia uzbrojenia o masie do 8000 kg na 12 podwieszeniach zewnętrznych w tym rakiety kierowane Ch-59M, rakiety Ch-31A czy bomby kierowane KAB-500 lub KAB-1500. Su-34 ma zasięg operacyjny 4000 km, może rozwinąć maksymalną prędkość 1900 km/h. Su-34 jest o połowę mniej hałaśliwy niż poprzednie modele. Jego znaczący udział w operacjach bojowych rozpoczął się pod koniec 2015 roku w Syrii, a od początku 2022 r. był kontynuowany na Ukrainie.

Sonda
Czy Rosja ma nowoczesne lotnictwo?