Ukraińscy piloci w Mirage'ach. Zełenski i Macron uzgadniają szczegóły szkolenia

2025-07-18 20:43

Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron odbyli w piątek (18 lipca) telefoniczną rozmowę, której głównym tematem było szkolenie ukraińskich pilotów na francuskich myśliwcach Mirage. To kolejny krok w zacieśnianiu współpracy obronnej między Ukrainą a Francją, mający na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej w obliczu rosyjskiej agresji.

Szkolenia pilotów na Mirage'ach – kluczowy element wsparcia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że odbył „bardzo merytoryczną, godzinną rozmowę” z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na temat sytuacji na pierwszej linii frontu i najpilniejszych potrzeb obronnych Ukrainy. Podczas rozmowy przywódcy skupili się na omówieniu szczegółów dotyczących szkoleń ukraińskich pilotów na myśliwcach Mirage. Zełenski podkreślił, że Francja jest gotowa przyjąć dodatkowych pilotów i zapewnić im kompleksowe szkolenie na tych maszynach. To istotny krok, który może znacząco wpłynąć na zdolności bojowe ukraińskiego lotnictwa.

„Francja jest gotowa przyjąć na szkolenie dodatkowych pilotów, (obsługujących) dodatkowe samoloty” – poinformował Zełenski. „Będziemy przygotowywać wspólne decyzje z Francją i partnerami na szczeblu ministrów obrony oraz ministrów spraw zagranicznych. (Decyzje te będą dotyczyć) kolejnych kroków na rzecz ochrony życia naszych obywateli przed rosyjskimi atakami” – dodał.

Wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy – priorytetowe potrzeby

Oprócz kwestii szkoleń, Zełenski i Macron omówili również pilne potrzeby obronne Ukrainy, w tym wzmocnienie obrony powietrznej. Prezydent Ukrainy podkreślił znaczenie dostaw rakiet do systemów SAMP/T oraz finansowania dronów przechwytujących. Ukraina liczy na wsparcie Francji w dostarczaniu rakiet do systemów SAMP/T, które są kluczowe dla obrony przed rosyjskimi atakami powietrznymi, a także w finansowaniu dronów.

Zełenski podziękował też Francji za jej zaangażowanie w działania na rzecz przyjęcia 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji. Podkreślił, że presja na Kreml musi być kontynuowana, aby każdy dzień wojny niósł za sobą bolesne konsekwencje dla Rosji.

„Współpracujemy z naszymi amerykańskimi partnerami, aby zapewnić, że Rosja odczuje prawdziwie globalną presję. Każdy dzień przedłużania wojny powinien przekładać się na naprawdę bolesne konsekwencje dla (Kremla)” – zaznaczył Zełenski.

Francuskie Mirage na Ukrainie

Minister obrony Francji Sebastien Lecornu na początku lutego br. poinformował na platformie X, że Francja oficjalnie przekazała Ukrainie obiecane w 2024 roku samolotu Mirage 2000-5F. „Pierwsze z tych samolotów dotarły dziś [red. 6 lutego] na Ukrainę” – napisał Lecornu, nie doprecyzował jednak, ile maszyn dostarczono. Dodał, że samoloty dotarły z "ukraińskimi pilotami na pokładzie, którzy przeszli kilkumiesięczne szkolenie we Francji, i będą teraz uczestniczyć w obronie nieba nad Ukrainą".

Choć nie są to maszyny najnowszej generacji, Mirage 2000-5F nadal pozostają groźnym narzędziem w rękach doświadczonych pilotów, zwłaszcza w misjach obrony powietrznej oraz przechwytywania celów na średnim dystansie. Według doniesień medialnych i źródeł zbliżonych do francuskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina otrzymała łącznie dwanaście egzemplarzy Mirage 2000-5F.

Są to maszyny wycofywane z sił powietrznych Francji, które przeszły niezbędne modernizacje i przeglądy techniczne przed dostawą. Każdy z myśliwców został dostosowany do ukraińskich warunków operacyjnych i zintegrowany z systemami dowodzenia NATO. Francuzi zoptymalizowali je, aby mogły strzelać pociskami manewrującymi SCALP-EG i Storm Shadow o znacznym zasięgu, które Ukraina również otrzymała od swoich sojuszników z Zachodu.

Portal Obronny SE Google News