Korea Południowa utrzymuję dalej wysokie tempo dostaw zamówionego przez Polskę uzbrojenia. Do końca 2024 roku Koreańczycy dostarczyli w sumie 72 wyrzutni Homar-K. Takie tempo dostaw wyprzedza znacznie założony harmonogram o kilka miesięcy. Nowo przybyła transza zawiera 18 nowych zestawów rakietowych, które zostaną zintegrowane z podwoziami Jelcza w Hucie Stalowa Wola.
O przybyciu kolejnej dostawy z Republiki Korei poinformował wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz za pośrednictwem serwisu X, w którym napisał: "Kolejnych 18 modułów wyrzutni Homar-K już w Polsce. Zanim trafią do jednostek Wojska Polskiego, zostaną zintegrowane z podwoziem Jelcza w Hucie Stalowa Wola. To kolejna dostawa wykonana przed założonym terminem" – poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz.
Program Homar-K jest jednym z najbardziej strategicznych projektów modernizacyjnych Wojsk Rakietowych i Artylerii jak i w całym Wojsku Polskim. Celem jego jest pozyskanie nowoczesnych systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, zdolnych do rażenia celów strategicznych oraz taktycznych. Jest częścią szerszego planu zwiększenia zdolności odstraszania oraz skutecznego wsparcia ogniowego w sytuacjach konfliktu.
Polecany artykuł:
W ramach modernizacji polskich Wojsk Rakietowych i Artylerii, w październiku 2022 roku Polska podpisała umowę ramową z Koreą Południową na zakup 288 wyrzutni K239 Chunmoo oraz amunicji rakietowej. Wartość kontraktu wyniosła około 3,55 miliarda dolarów. Z czego zdecydowano się na zakup jedynie 218 wyrzutni. Decyzja o wyborze systemu Chunmoo jako podstawę Homara-K była podyktowana jego elastycznością operacyjną, możliwością szybkich dostaw oraz zaangażowaniem koreańskiego partnera w transfer technologii i współpracę przemysłową.
Systemy Homar-K mają pozwalać na precyzyjne uderzenia na odległość do 290 km, w zależności od używanej amunicji. Spolonizowane systemy mają zostać zintegrowane z polską infrastrukturą i systemami zarządzania polem walki TOPAZ i łączności FONET.
Koreańskie zestawy posiadają modułowy system wyrzutni, umożliwiający załadowanie dwóch kontenerów startowych (modułów), z różnymi typami amunicji. Każdy kontener może przenosić sześć rakiet kalibru 239 mm o zasięgu do 80 km oraz jedną taktyczną o zasięgu do 290 km. Polski wariant Homar-K opiera się na ciężarówkach Jelcz, które zastąpiły koreańskie podwozia K239. Dzięki temu rozwiązaniu system jest w pełni zintegrowany z polskim przemysłem i infrastrukturą wojskową.