Polsko-fiński ładunek rakiety SpaceX. Cztery satelity radarowe trafiły na orbitę

2023-11-16 6:33

Polsko-fińskie przedsiębiorstwo ICEYE, które specjalizuje się m.in. w monitorowaniu katastrof naturalnych, wzbogaciła swoje orbitalne zasoby o cztery nowe satelity. Wystartowały one 11 listopada 2023 roku, na pokładzie rakiety firmy SpaceX. Łącznie ICEYE ma obecnie na orbicie 31 satelitów radarowych, co stawia ją na pozycji lidera.

Start rakiety SpaceX

i

Autor: SpaceX

Rakieta z czterema nowymi satelitami ICEYE wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w USA. Wszystkie cztery urządzenia odłączyły się z powodzeniem i nawiązały łączność. Obecnie przechodzą rutynowe operacje sprawdzające, zanim będą moogły rozpocząć normalną pracę. "Ten start i uruchomienie kolejnych jednostek oznaczają coś więcej niż tylko dodatkowe satelity dla naszej konstelacji. Jest to świadectwo naszego dążenia do stałego udoskonalania naszych technologii by jak najlepiej wspierać naszych klientów" – powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel spółki ICEYE - "Wprowadzamy na rynek niezawodną konstelację ze zwiększoną częstotliwością rewizyty oraz najnowocześniejszymi możliwościami po to, by sprostać wysokim oczekiwaniom naszych najbardziej wymagających klientów".

Począwszy od 2018 roku przedsiębiorstwo ICEYE umieściło już w przestrzeni kosmicznej 31 satelitów,lokując się na pozycji globalnego lidera w wykorzystaniu satelitarnej technologii radarowej SAR (ang. Synthetic Aperture Radar) . Spółka może zapewnić swoim klientom kompleksowy i szybki dostęp do danych w sytuacjach kryzysowych i największą częstotliwość obecności sensorów nad obszarem zainteresowania.

Jak zauważa John Cartwright, Dyrektor ds. Produktów Opartych na Danych w ICEYE - "Klienci ICEYE na całym świecie wykazują rosnące zapotrzebowanie na nasze regularne, wysokiej rozdzielczości zobrazowania satelitarne. To nasze trzecie wystrzelenie satelitów w 2023 roku, co pokazuje nasze zaangażowanie w budowę i obsługę największej jak dotąd konstelacji satelitów SAR".

Zazwyczaj około 70% powierzchni naszej planety jest pokryte chmurami. Jednocześnie, stale mniej więcej połowa ziemskiego globu skrywa się w ciemności. Satelity wyposażone w radary SAR pozwalają monitorować to, co dzieje się na Ziemi niezależnie od pory dnia czy też warunków atmosferycznych. Jest to ich istotna przewaga nas tradycyjnymi sensorami optycznymi.

Radary stosowane w satelitach ICEYE działają aktywnie, omiatając obserwowany obszar strumieniem fal radiowych. Obrazy radarowe powstają na podstawie tego, w jaki sposób mikrofale odbijają się od Ziemi i wracają do satelity. Pozwala to nie tylko „widzieć” przez chmury czy w całkowitej ciemności, ale również poprzez korony drzew czy maskowanie. Dzięki temu satelita SAR doskonale sprawdza się w zastosowaniach takich jak ubezpieczenia, reagowanie na katastrofy naturalne i usuwanie ich skutków, bezpieczeństwo narodowe, obronność i rozpoznanie, pomoc humanitarna oraz badanie zmian klimatu.

Sonda
Czy Polska powinna inwestować w systemy satelitarne i technologie kosmiczne?