Polska zbroi się nie tylko w Korei. Uzbrojenie kupujemy także w Szwecji. "Liczy się dostarczenie tu i teraz"

2023-07-06 21:12

Polska zbroi się nie tylko w Korei Południowej i w USA. MON zamawia uzbrojenie także w innych krajach. Jednym z nich jest Szwecja. Jak się okazuje, od czasu wybuchu wojny w Ukrainie Polska stała się jednym z największych klientów szwedzkiego koncernu zbrojeniowego Saab pod względem liczby przyjmowanych zamówień. Pisze o tym w najnowszym wydaniu dziennik "Svenska Dagbladet".

Sigint

i

Autor: SAAB/materiał prasowy

Spis treści

  1. Polska kupuje uzbrojenie w Szwecji. "Stała się jednym z największych klientów koncernu zbrojeniowego Saab"
  2. MON podpisał umowę z firmą Saab na dostawę dwóch okrętów wywiadowczych SIGINT
  3. "Szwecja jest niewielkim dostawcą dla Polski, ale to może się zmienić"

Polska kupuje uzbrojenie w Szwecji. "Stała się jednym z największych klientów koncernu zbrojeniowego Saab"

Szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet" w wydaniu z 3 lipca 2023 roku, pisze o zbrojeniu się Polski w szwedzkim koncernie Saab. "W ubiegłym roku Polska stała się jednym z największych klientów szwedzkiego koncernu zbrojeniowego Saab pod względem liczby przyjmowanych zamówień" - czytamy w "Svenska Dagbladet". Dziennikarz szwedzkiej gazety rozmawiał z szefem koncernu Saab na Polskę, który opowiedział jak 25 lutego 2022 roku, dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozdzwoniły się telefony od potencjalnych klientów z Polski oraz krajów bałtyckich.

- Z dnia na dzień w Polsce wszystko się zmieniło. W przeszłości procedura zakupu złożonego systemu obronnego trwała od pięciu do ośmiu lat. Teraz liczy się dostarczenie "tu i teraz" - podkreśla Jyrki Kujansuu z firmy Saab, cytowany przez PAP. Kujansuu był w przeszłości był oficerem na szwedzkich misjach kierowanych przez NATO, m.in. w Kosowie oraz Bośni.

MON podpisał umowę z firmą Saab na dostawę dwóch okrętów wywiadowczych SIGINT

W ubiegłym roku największą transakcją Saab w Polsce był kontrakt na dostawę dwóch okrętów wywiadowczych SIGINT (Signal Intelligence) dla Marynarki Wojennej RP o wartości 620 mln euro. Jednostki wybuduje polski podwykonawca Remontowa Shipbuilding z Gdańska, a w Szwecji zostaną one wyposażone.

Jak wyjaśnia Jyrki Kujansuu, szybsze przyjmowanie zamówień na sprzęt wojskowy jest możliwe dzięki m.in. uproszczeniu procedur zakupowych przez polskie władze, a także dzięki zdecydowanej postawie Ministerstwa Obrony Narodowej w Polsce. I tak niedawno minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o zaawansowanych rozmowach ze Szwecją w sprawie zakupu dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. Polski resort obrony zapowiedział również wznowienie programu Orka, którego celem jest zakup okrętów podwodnych.

"Szwecja jest niewielkim dostawcą dla Polski, ale to może się zmienić"

A jeszcze 20 lat temu, kiedy Saab wszedł na rynek polski, sytuacja była zupełnie inna: zakup broni charakteryzował się hierarchią, ścisłymi zasadami oraz powolnymi procesami. Koncern ze Szwecji bezskutecznie próbował np. sprzedać Polsce w przeszłości 48 myśliwców Gripen. Jak pisze "Svenska Dagbladet", w porównaniu z USA, Niemcami oraz Francją czyli innymi państwami oferującymi Polsce systemy uzbrojenia, Szwecja jest niewielkim dostawcą dla Polski, ale to może się zmienić. Zdaniem szefa Saab na Polskę, do pełnego wykorzystania potencjału brakuje szwedzkiego członkostwa w NATO. - Członkostwo w Sojuszu otworzyłoby nam nowe możliwości - uważa Kujansuu.

Źródło: PAP

Sonda
Czy widziałeś kiedyś na żywo pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego?