Podpisanie listu intencyjnego w Tarnowie odbyło się z udziałem ministra aktywów państwowych oraz prezesów: PGZ, Grupy Azoty, Agencji Rozwoju Przemysłu i MESKO. Spółki te zamierzają współpracować ze sobą w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych (nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych) wraz z bazą surowcową.
Cztery podmioty podpisujące listy intencyjny wydały wspólny komunikat, w którym zadeklarowano, że "spółki zamierzają współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych wraz z bazą surowcową".
Jak podkreślono, tego typu zdolności w polskim przemyśle zostały w ostatnich latach utracone. "Z uwagi na wzmożone zapotrzebowanie Sił Zbrojnych m.in. na amunicję wielkokalibrową konieczne jest uruchomienie produkcji tychże komponentów" - czytamy. Sygnatariusze listu zgodzili się m.in. co do "możliwości powstania" fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych w Polsce; zamierzają także wspólnie opracować harmonogram prac, a także m.in. współdziałać w pozyskiwaniu finansowania czy współpracy z ekspertami.
Jak powiedział w czasie podpisania listu intencyjnego minister Władysław Kosiniak - Kamysz:
To ważny moment dla Tarnowa i jeszcze ważniejszy dla bezpieczeństwa Polski. Od dawna pracujemy nad tym, żeby zwiększyć krajowe zdolności dokładne produkcji amunicji, zwłaszcza 155mm. Nasi poprzednicy mieli wiele lat na to, żeby takie zdolności rozwinąć, nie zrobili tego. My rozwijamy te zdolności. Jutro na Radzie Ministrów będziemy przyjmować ustawę o budowie fabryki amunicji w Polsce. To krok milowy dla bezpieczeństwa naszego państwa. Polska jest na tyle dużym państwem, które powinna posiadać zdolności do produkcji amunicji. Dlaczego ten list podpisywany jest dziś w Tarnowie? Grupa Azoty kojarzy nam się z zabezpieczeniem łańcucha dostaw żywności, z produkcją nawozów azotowych. Znając trudną sytuację Grupy Azoty, którą zastaliśmy po naszych poprzednikach, potrzebujemy nowych inicjatyw. Wspólnie podjęliśmy rozmowy na temat produkcji nitrocelulozy i prochu wielobazowego w zakładach w Tarnowie. Polska obecnie takich zdolności nie posiada. Musimy odbudować te zdolności. Chcemy, żeby fabryka amunicji powstała w ciągu kilku najbliższych miesięcy.