Niemcy straciły cierpliwość do Izraela. Wstrzymały wydawanie licencji na eksport broni

Niemcy wstrzymały wydawanie nowych licencji na eksport broni ofensywnej do Izraela - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na źródła. Przyczyną są toczące się procesy, w których argumentuje się, że handel bronią z Izraelem narusza międzynarodowe prawo humanitarne.

Izraela armia

i

Autor: Israel Defense Forces/Facebook Izraela armia

W 2023 r. Niemcy wyeksportowały do Izraela broń o wartości 326,5 mln euro, czyli dziesięć razy większej niż w 2022 r. W obecnym roku Izrael kupił niemiecką broń za 14,5 mln euro, a do kategorii "broni wojennej" zakwalifikowano zakupy za 32 tys. euro - wynika z danych federalnego ministerstwa gospodarki odpowiedzialnego za licencje eksportowe.

Jak napisała niemiecka gazeta Deutsche Welle, dostarczone towary obejmują między innymi 3 tysiące sztuk przenośnej broni przeciwpancernej, 500 tys. sztuk amunicji do automatycznej i półautomatycznej broni palnej, a także zapalniki i materiały wybuchowe. Lwia część z 306,3 mln euro przypada na inny sprzęt wojskowy, taki jak pojazdy opancerzone, ciężarówki i szkło pancerne.

Ministerstwo wstrzymało wydawanie nowych zezwoleń do czasu rozstrzygnięcia procesów sądowych, w których składające pozwy organizacje pozarządowe argumentują, że eksportowanie broni do Izraela w czasie wojny narusza międzynarodowe prawo humanitarne - przekazało Reutersowi źródło zbliżone do ministerstwa.

Podczas dwóch z takich procesów resort gospodarki poinformował, że od czasu wybuchu wojny w Strefie Gazy 7 października 2023 r. nie wyeksportowano do Izraela żadnej broni na podstawie nowych licencji, kontynuowano jedynie dostawy części zamiennych zapisane we wcześniej zawartych kontraktach.

Garda: Grupa WB Marcin Kubica

Według Reutersa sprawa budzi też spory wewnątrz niemieckiego rządu - podczas gdy urząd kanclerza Olafa Scholza popiera politykę izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, kierujący ministerstwem gospodarki Robert Habeck jest coraz bardziej krytyczny w stosunku do władz w Jerozolimie.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku terrorystycznym Hamasu 7 października 2023 r., w którym zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano, cześć z nich jest wciąż więziona. W izraelskiej interwencji przeciwko Hamasowi zginęło w Strefie Gazy ponad 41 tys. osób. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje kryzys humanitarny, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Sposób prowadzenia wojny przez Izrael i liczba ofiar wśród palestyńskich cywilów sprowadziły na ten kraj falę krytyki międzynarodowej opinii publicznej. Kilka państw, m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Kanada, Belgia, Holandia i Włochy wstrzymało lub ograniczyło dostawy broni.

Niemcy były jednym z największych eksporterów broni do Izraela. Przeważająca większość zagranicznego uzbrojenia jest dostarczana Izraelowi przez USA.

PM/PAP

Sonda
Czy Izrael powinnien zostać potępiony międzynarodowo za swoje działania?