Umowa została podpisana w Koblencji przez przewodniczącą Agencji Zamówień Bundeswehr Annette Lehnigk-Emden i dyrektor generalną tkMS Oliver Burkhard.
Norwegia wskazała również na zamiar dalszego zwiększania zamówień okrętów podwodnych w ramach tego programu. Dyrektor generalny Oliver Burkhard podkreślił strategiczne znaczenie tego kontraktu, stwierdzając:
„Jesteśmy zachwyceni zaufaniem na najnowocześniejsze na świecie konwencjonalny okręt podwodny” - powiedział.
W środę komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła budowę czterech kolejnych nowoczesnych okrętów podwodnych klasy 212CD dla niemieckiej marynarki wojennej. Wartość zamówienia dla samych niemieckich jednostek wynosi 4,7 mld euro. TKMS mówi o jednym z największych zamówień w najnowszej historii firmy.
Nowe okręty podwodne typu 212CD stanowią krok naprzód od obecnych modeli 212A, oferując zwiększoną świadomość sytuacyjną, doskonałą sieć kontaktów z pozostałymi jednostkami i zmniejszoną sygnaturą operacyjną. Postępy te wymagają najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych, w które inwestuje firma od 2019 r., w tym modernizację lokalizacji w Kilonii o wartości 250 mln euro i dodatkową modernizację stoczni w byłym zakładzie MV WERFTEN w Wismar.
Aby wesprzeć program, tkMS wzmacnia swoje partnerstwa przemysłowe, w tym współpracę z Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) w Norwegii. Firma położyła również podwaliny pod nowe możliwości stoczni serwisowych w Norwegii, zapewniając usprawnione operacje, logistykę i konserwację okrętów podwodnych.
Umowa uzupełnia ostatnie podpisane przez tkMS kontrakty, w tym na dostawę fregatę MEKO-200 do Egiptu i projekty trwające dla Niemiec, Norwegii, Singapuru i Brazylii.
Oliver Burkhard powiedział:
„Wraz z rozbudową zamówienia 212CD inne kraje mogą dołączyć do tego projektu w najbliższej przyszłości. Nasza silna pozycja stała się jeszcze silniejsza”.
Produkcja pierwszych dwóch okrętów podwodnych 212CD dla Niemiec i czterech dla Norwegii przebiega zgodnie z harmonogramem - napisał "Nordkurier". Niemcy i Norwegia podpisały w 2021 r. wspólny kontrakt na zakup pierwszych sześciu okrętów podwodnych nowej klasy. Niemcy chcą teraz zamówić cztery kolejne jednostki, a Norwegia - dwie.