Lockheed Martin zbuduje nowy zakład na Florydzie. Celem jest wsparcie Trident II dla US Navy

2025-02-06 14:00

Nowy zakładać produkcyjny ma być budowany w Titusville na Florydzie. Celem inwestycji jest wsparcie programu rakiet balistycznych US Navy Trident II. Przedsięwzięcie to jest częścią szerszych działań mających na celu modernizację infrastruktury dla rakiet balistycznych, które mają znaczenie strategiczne.

Rakieta balistyczna Trident II

i

Autor: US Navy/ Serwis X

Inwestycja ma zostać ukończona w 2027 roku, przestrzeń obiektu będzie obejmowała przestrzeń produkcyjną, biurową i wspólną dla pracowników. W obiekcie zostanie zastosowany system Lockheed Martin Intelligent Factory Framework, który jest cyfrowym systemem zaprojektowanym w celu zwiększenia wydajności i zapewnienia wglądu w operacje produkcyjne w czasie rzeczywistym.

Lockheed Martin rozbudowuje swoje zakłady produkcyjne w celu realizacji modernizacji i dalszego rozwoju pocisków balistycznych Trident II, które stanowią strategiczną siłę uderzeniową US Navy. Szczególnie prace rozwojowe mają się tyczyć, Trident II D5 Life Extension 2 (D5LE2). Oczekuje się, że budowa nowego zakładu wygeneruje 300 nowych miejsc pracy. Amerykański koncern posiada obecnie 74 zakłady na Florydzie, zatrudniając ponad 16 000 osób i współpracując z ponad tysiącem firm.

UGM-133A Trident II (D5) to amerykański trzystopniowy strategiczny pocisk balistyczny klasy SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile), czyli jak sama nazwa mówi, jest wystrzeliwany z pokładów okrętów podwodnych.

Portal Obronny SE Google News
Autor:

Jest jednym z najważniejszych elementów amerykańskiego i brytyjskiego arsenału nuklearnego, stanowiąc filar morskiej triady nuklearnej. Pocisk Trident II jest następcą starszego Trident I (C4) i został opracowany w celu zwiększenia zasięgu, celności oraz zdolności przenoszenia głowic jądrowych.

Program Trident II został opracowany przez firmę Lockheed Martin w latach 80. XX wieku jako modernizacja systemu Trident I (C4). Pierwszy testowy start miał miejsce w 1987 roku, a pociski weszły do służby w 1990 roku na okrętach klasy Ohio w Marynarce Wojennej USA. W późniejszych latach wprowadzono je również na brytyjskie okręty klasy Vanguard.

Od momentu wprowadzenia Trident II D5 przeszedł liczne modernizacje, zwiększające jego skuteczność. Obecnie eksploatowany wariant D5LE ma pozostać w służbie do lat 50. XXI wieku, dopóki nie zostanie zastąpiony przez nową generację pocisków balistycznych.