Kosmos jako nowa przestrzeń dla biznesu

2025-04-28 0:05 Materiał sponsorowany

Niska orbita, czyli orbita przebiegająca na wysokości od 200 do 2000 km nad Ziemią, przestaje być domeną wyłącznie agencji kosmicznych. To coraz bardziej biznesowa przestrzeń, w której prywatne firmy testują przyszłość gospodarki kosmicznej. W tym roku organizatorzy Impact’25 stworzyli nową ścieżkę - Space.

kosmos

i

Autor: shutterstock.com

Tegoroczna, 10. już edycja tego kultowego eventu ponownie odbędzie się w stolicy Wielkopolski. W dniach 14-15 maja 2025 r. w Poznaniu planowane są 23 ścieżki tematyczne, wystąpienia ok. 650 znakomitych mówców, którzy pojawią się na jednocześnie na 10 scenach! Udział w tegorocznym wydarzeniu potwierdzili już m.in. Kai-Uwe Schrogl z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej czy Simon Jenner z firmy organizującej prywatne loty w kosmos.

Zróbmy przestrzeń dla kosmosu

Impact to cykliczne i jedno z najprężniej rozwijających się wydarzeń gospodarczo-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. To doskonała przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń, budowania relacji i dzielenia się pomysłami biznesowymi. Kongres promuje innowacje i zrównoważony rozwój, przy czym wspiera współpracę różnych sektorów w Polsce i na świecie. Podczas dwudniowego spotkania w stolicy Wielkopolski (Poznań Kongres Center) poruszane będą zagadnienia związane m.in. z nowoczesnymi technologiami i cyfryzacją (Digital Future), sztuczną inteligencją (Artificial Intelligence), obronnością (Defece), starupami (Starups), cyberbezpieczeństwem (Cybersecurity) czy z przestrzenią kosmiczną (Space). O nowych możliwościach opowiadać będą naukowcy oraz przedstawiciele firm i startupów związanych z przestrzenią kosmiczną.

Niska orbita idealna dla biznesu

Niska orbita okołoziemska (Low Earth Orbit, LEO) już staje się miejscem do prowadzenia biznesu – produkcji nowoczesnych materiałów, umieszczania konstelacji satelitów (Starlink czy OneWeb), które dają nam Internet i obrazy satelitarne z każdego miejsca na Ziemi. Dlatego w majowym Kongresie Impact nie mogło zabraknąć Rafała Modrzewskiego – specjalisty w dziedzinie inżynierii SAR, dyrektora generalnego i współzałożyciela ICEYE – firmy posiadającej i operującej największą na świecie konstelacją satelitów radarowych typu SAR. ICEYE jako pierwsza firma zminiaturyzowała satelitę SAR, co zwiększyło możliwości obrazowania satelitarnego, obniżając przy tym koszty.

Musimy dołożyć wszelkich starań, abyśmy za te 10 lat mogli być dumni, że firma z polskiego sektora kosmicznego została liderem w zakresie globalnych usług obserwacji Ziemi – mówi Rafał Modrzewski, współzałożyciel ICEYE, mówca Impact'25.

Komercjalizacja niskiej orbity już trwa

To już się dzieje. Firmy takie jak SpaceX realizuje loty dla osób zainteresowanych, czego przykładem są misje: Inspiration4, Polaris Dawn. Takie podróże wciąż są bardzo drogie. Z kolei firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne testują leki i hodują tkanki w kosmosie. Niską orbitą jest zainteresowany również show biznes - Tom Cruise chce nakręcić film na ISS. Działalność w LEO może przynieść korzyści finansowe turystyce kosmicznej, produkcji w mikrograwitacji, komunikacji, a także sektorowi bezpieczeństwa i obrony (takie kraje jak m.in. Stany Zjednoczone i Chiny coraz bardziej zainteresowane są niską orbitą).

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (International Space Station, ISS) zostanie wycofana ok. 2030 r. Z tego powodu NASA i partnerzy także zastanawiają się nad rozwojem komercyjnych stacji orbitalnych. Dlaczego to takie ważne? Stacje kosmiczne to nie tylko przystanek dla astronautów, ale też miejsce eksperymentów i badań naukowych. Dlatego firmy takie jak m.in. Blue Origin (Orbital Reef), Northrop Grumman i Axiom Space pracują na prywatnymi stacjami kosmicznymi. Podczas tegorocznej edycji Impact w ramach ścieżki Space wystąpią znakomite osobistości, m.in. Simon Jenner – Australijczyk związany z firmą Axiom Space, która buduje pierwszą na świecie komercyjną stację kosmiczną, a do tego jest jedyną na świecie organizacją wysyłającą prywatne misje austronautyczne na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Prywatne loty załogowe

Moja praca w ramach Axiom Space polega na identyfikowaniu i rekrutacji prywatnych astronautów, do wypełniania naszych prywatnych misji astronautycznych – mówił Simon Jenner z Axiom Space, udzielając wywiadu online w 2021 r.(cały film jest dostępny na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ya-REYTPLQA). – Komercjalizacja kosmosu to absolutna konieczność. Myślę, że agencje kosmiczne podążają teraz w bardzo dobrym kierunku – w stronę eksploracji i przez długi czas była to niska orbita okołoziemska. Opracowali niezbędne technologie, a partnerzy handlowi zaczęli to przekształcać niemal w status quo. Teraz dochodzą do punktu, w którym mogą pójść dalej. – dodał mówca Impact’25. Jego zdaniem ruch kosmiczny otwiera drogę partnerom handlowym. Wskazał na problem wyżywienia w kosmosie i konieczność ochrony przed promieniowaniem kosmicznym. Na te problemy mogą znaleźć rozwiązania inne  firmy i tu się otwiera dla nich droga do biznesu. Do tego dochodzi medycyna kosmiczna, niezwykle ważna jeśli chodzi o wysyłanie w kosmos osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Do programów kosmicznych są wybierani najlepsi, silni, zdrowi i odporni na przeciążenia (głównie) mężczyźni. Loty załogowe powinny być bezpieczne dla wszystkich osób, a rozwój medycyny na Ziemi może mieć wpływ na jej zastosowanie w kosmosie.

Prawo kosmiczne

Podczas majowego Kongresu w Poznaniu będzie można też zobaczyć i usłyszeć Łukasza Wilczyńskiego, prezesa Europejskiej Fundacji Kosmicznej, eksperta ds. sektora kosmicznego ceniony w Polsce i za granicą. Łukasz Wilczyński to również laureat nagrody Tiuterra Crystal 2017 (kryształu zawierającego fragmenty Ziemi i Marsa) przyznanej przez Austriackie Forum Kosmiczne za zasługi w promocji i rozwoju tematyki kosmicznej na świecie. Podczas Impact’25 pojawi się też specjalista od prawa kosmicznego – prof. Kai-Uwe Schrogl.

Coraz większa komercjalizacja kosmosu nie może się odbywać bez ustanowienia przepisów dotyczących eksploracji i eksploatacji kosmosu. O prawie kosmicznym opowie podczas Kongresu Kai-Uwe Schrogl, prezes Międzynarodowego Instytutu Prawa Kosmicznego (IISL), specjalny doradca ds. politycznych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - stowarzyszenia zrzeszającego prawników zajmujących się przestrzenią kosmiczną z ponad 50 krajów świata. Jak zaznacza mówca Impact’25, Unia Europejska opracowuje prawo dotyczące ochrony przestrzeni kosmicznej.

– […] Przygotowywane jest kosmiczne prawo Unii Europejskiej, które może również podjąć postanowienia związane z ochroną nocnego nieba. Na przykład określić techniczne parametry dla powlekania satelitów materiałami nieodblaskowymi. Mamy więc kilka instrumentów i teraz jest dobry czas, aby promować te zagadnienia. – powiedział  Kai-Uwe Schrogl w wywiadzie dla „Uranii — Postępów Astronomii”. Warto przypomnieć, że w 2027 r. w Poznaniu odbędzie się 78. Kongres Astronautyczny IAC. Wcześniej jednak mamy Impact’25, aby wziąć w nim udział starczy wejść na stronę impactecee.com i zarejestrować się.

Źródła:

[1] https://www.forbes.pl/biznes/impact25-w-poznaniu-przyszlosc-kosmicznego-biznesu-oczami-ekspertow/hbgqxd6

[2] https://www.youtube.com/watch?v=ya-REYTPLQA